Recenzja. Deepak Chopra, „Ajurweda. Tajemnice medycyny holistycznej. Psychosomatyczna harmonia”

Deepak Chopra, „Ajurweda. Tajemnice medycyny holistycznej. Psychosomatyczna harmonia”.Myślę, że warto przede wszystkim poznać oryginalny tytuł „Ajurwedy. Tajemnicy medycyny holistycznej. Psychosomatycznej harmonii”, który brzmi: „Creating Health: How to Wake Up the Body’s Intelligence. Revised Edition”. Dzięki temu lepiej poznamy z czym możemy się spotkać podczas lektury tejże pozycji. A przy okazji od razu wiadomo, że nie jest to pierwsza wersja książki zaś poprawione wydanie.


 Warto też zaznaczyć, że autor nie odrzuca możliwości, że kiedyś w przyszłości pojawi się nowa wersja tejże publikacji, swoiste kolejne „poprawione wydanie”.

 Znaleźć możemy tu, pośród stronic „Ajurwedy”, pewne zapisy, które zastanawiają czy aby nie jest to jakiś błąd w druku, albo wymagające głębszego zastanowienia by odkryć co się pod nimi kryje. Nie do wszystkich może przemawiać stwierdzenie typu, że coś jest pięćset procent większe od czegoś. Jednak nie musi to być problem dla każdego z czytelników.

 Do tego osoba z redakcji musiała się trochę napracować, sporo jest „przyp. red.”, gdzie chociażby znajdziemy informacje dotyczące Polski albo w ogóle odświeżenie podanych w tekście informacji. Co jest bardzo pomocne i za co można powiedzieć jedne wielkie DZIĘKUJĘ dla osoby czy osób tym się zajmujących.

 W pozycji tej znajdziemy między innymi informacje o śnie ale także bezsenności, stresie a także łączonym tu z nim syndromem wypalenia, jak również ciekawe, trochę niestandardowe podejście do ewolucji.

 Dość ciekawymi i ukazującymi, ilustrującymi jedną z tez, że nasze myśli mają wpływ na nasze zdrowie są przedstawione różne przypadki chorobowe różnych osób. Co jest dobrym zabiegiem.

  Tak więc znajdziemy tu takie części, działy jak: zdrowie i  choroba, podstawy, strategie budowania zdrowia, ku wyższej rzeczywistości: medytacja i przemiana. Do tego na początku „spotkamy”: Słowo na temat poprawionego wydania, Wstęp. Na końcu zaś odnajdziemy: Epilog. Przeszłość, Podziękowania. A do tego kilka kartek na Notatki, może dla maniaków pisania po książkach, trudno powiedzieć.

  Sama okładka jest przyjemna dla oka. Główny rysunek jakby już gdzieś „rzucił mi się w oczy”, chyba w jakimś magazynie. No ale w każdym razie ładnie to wygląda w połączeniu z resztą użytych motywów.

   Zastanawiać może trochę takie przetłumaczenie tytułu „Ajurwedy” a nie inne. No ale nie to jest tu najważniejsze. W środku znajdziemy odrobinę biologii, informacji o chorobach, różne teorie autora książki i nie tylko bardziej lub trochę mniej związane ze zdrowiem i człowiekiem a także kilka cytatów. Pomimo używania pewnych pojęć, przy których być może ktoś będzie chciał sobie trochę połamać język to przyjemnie się czyta tę publikację.

   Część rzeczy i tematów jest już dość powszechnie znana inne trochę mniej powszechne ale również można o nich przeczytać czy usłyszeć tu czy tam. Nie jest więc to może jakaś wspaniała pozycja, ale może stać się dla niektórych impulsem by do swych spraw zdrowotnych podejść również z trochę innej perspektywy. 

Airi

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Recenzja. A. Passendorfer „Czakry. Źródła energii”

kilka słów o „Rozwoju duchowym dla początkujących” (Paula Świątek)

Recenzja. E. Stanley „Twoje okno tolerancji"