Recenzja. M. Wielobób „Sny, senne wizje i przypowieści”


Maciej Wielobób „Sny, senne wizje i przypowieści. Fragmenty duchowej ścieżki”


Kolejna książka, której autorem jest Maciej Wielobób. Powiązana z tematami snów, ale twierdząc, że to książka dotycząca snów i śnienia to jakby określenie jej tematyki tylko w niewielkim stopniu.


Publikacja wydana w 2018 roku, ma około 130 stron. Podzielona na 9 rozdziałów tematycznych oraz Od Autora. Za ilustracje odpowiedzialne były: Anna Masala i Agnieszka Wielobób, pierwsza za symbol sufich w rozdziale 1, druga za rysunki w rozdziałach 7 i 8).

Według tytułu publikacja dotyczy snów, sennych wizji oraz przypowieści, ale tak naprawdę wskazówką tego co znaleźć można w  jej treści jest druga część tytułu (czyli „Fragmenty duchowej ścieżki”). To ona odgrywa tu główną rolę i z perspektywy mistycznej odnosi się tu do snów, a dokładniej z „punktu widzenia” Mistycyzmu Otwartej Drogi (powiązane z sufizmem), wiąże się z unwersalnym sufickim nauczaniem Hazrata Inayata Khana. W rozdziale 1. przedstawiono kilka definicji oraz krótko wspomniano o tym czym jest ta Otwarta Droga.

Najbardziej spodobał mi się rozdział 9 – Przypowieści i inne fragmenty ścieżki. Daje do myślenia. Jest się nad czym zastanowić, nad czym „podumać”. Dzięki niemu można wielu rzeczom się przyjrzeć. Przedstawiają niektóre rzeczy z dużym przymrużeniem oka – jak to historie z Nasruddinem 😊, odnaleźć tu można też cytaty np. Hazrata Inayata Khana.

Jeśli ktoś szuka czegoś ściśle o snach i wizjach sennych może czuć się bardzo zaskoczony zastaną tu treścią. Niekoniecznie też będzie jej odpowiadać to co tu zastanie. Jest to specyficzna publikacja, związana z duchowymi wędrówkami, mistycyzmem, sufizmem. Jeśli takie treści są zupełnie obce potencjalnemu czytelnikowi i nie jest on ich ciekawy oraz otwarty na nie to myślę, że lepiej niech odpuści sobie tę pozycję. Może być ona ciekawą, ale jeśli oprócz śnienia jesteśmy zainteresowani też różnymi duchowymi drogami, sposobami poznania i pracy, także nad samym sobą.

Mamy tu i miejsce na własny zapis dotyczący tego czym dla nas jest śnienie, mamy przedstawione różne praktyki – podstawą do nich jest podział snów według sufich na mentalne, symboliczne, astralne i duchowe. Dodatkowo przedstawione są tu różne doświadczenia związane z praktyką wspomnianych metod różnych ludzi (np. odnośnie praktyki ogniskowania). Wiele razy Maciej Wielobób także odnosi się do swoich innych publikacji oraz swojej strony internetowej.

+ obrazowe przedstawienie różnych praktyk; autor nadmienia, że można się z nim skontaktować np. w sprawie melodii do praktyk zikar
- mogło by być więcej o samych snach i wizjach oraz pracy z nimi

Dużo miejsca poświęca się różnej praktyce oraz ich nazwijmy to „etapach”, które mają mieć wpływ także na nasze „pojmowanie” snów i wizji.

Było tu dla mnie wiele nowości, można z niej „wyciągnąć” dla siebie sporo, choć niekoniecznie związanego z pracą ze snami czy wizjami sennymi (choć mogą mieć odniesienie także i do nich).
Gdy pożuci się własne oczekiwania dotyczące tego co chciałoby się odnaleźć w tej pozycji można tu znaleźć wiele pouczających tez, rzeczy do zastanowienia, przeanalizowania, tematów do medytowania. Ciekawym mogą się okazać zasady: żelazne, miedziane, srebrne i złote – swoiste medytacyjne wyzwanie.

Powodzenia dla osób sięgających po tę publikację,
Airi

P.S. Dla osób zainteresowanych minimalizmem ciekawym może okazać się cytat Hazrata Inayata Khana, przedstawiony w rozdziale 9, temat: „Za co być wdzięcznym?”. Mam nadzieję, że nikt nie będzie miał mi za złe jak go tutaj przedstawię…
„Bądź zadowolony z tego, co posiadasz w życiu, ale też bądź wdzięczny za to, czego nie posiadasz, gdyż nie musisz być za to odpowiedzialny.”
😊

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kilka słów o Mistycznym Tarocie Marzyciela :)

Recenzja. M. Janiszewska, A. Klos „Jak być szczerym ze sobą"