Recenzja. "Kontrola umysłu metodą Silvy" José Silva, Philip Miele

Kontrola umysłu metodą Silvy. Odkryj niezwykłe możliwości swojego mózgu

Autorzy: José Silva, Philip Miele

 

            Stwierdzenie „kontrola umysłu” może przyciągać, zaciekawiać jak i zarazem budzić ogromne obawy. Na szczęście pozycja nie dotyczy kontrolowania czyichś umysłów tylko własnego. Jeśli więc to właśnie to zagadnienie Was interesuje zapraszam do przeczytania całej recenzji oraz jeśli macie taką możliwość przeczytania fragmentu publikacji.

 


            „Kontrola umysłu metodą Silvy” napisana jest w przystępny sposób, do tego użyta czcionka jest stosunkowo duża. Zaproponowane zostało by najpierw przeczytać całą publikację a dopiero później wrócić do początku i czytając po kawałku wykonywać proponowane ćwiczenia, które mają wpłynąć na to, że będziemy w stanie lepiej korzystać ze swojego umysłu np. poprzez lepsze przypominanie sobie różnych rzeczy czy odnajdywanie różnych odpowiedzi w swoich snach.

 

            Autorem rozdziałów 1. i 2. oraz 17 – 20 jest Philip Miele. Reszta rozdziałów wyszła spod pióra José Silva. Publikacja to jedna wielka reklama zajęć samokontroli umysłu metodą Silvy. Odniesienia do zajęć grupowych prowadzonych przez „liderów” można odnaleźć praktycznie na każdym kroku lektury. Na szczęście sama metoda przystosowana do nauki i stosowania samemu również została przedstawiona. Ukazuje się, że trwa to dłużej niż na zajęciach, ale nie jest to niemożliwe.

 

            Już po szybkim przejrzeniu pewnych zagadnień związanych z pozycją widać, że mogą tu odnaleźć coś dla siebie osoby, które uważają, że mają problemy z pamięcią, osoby zainteresowane snami i świadomym na nie wpływaniem, ale także Ci, którzy chcą spróbować różnych sposobów medytowania.

 

            Pierwsze wydanie książki nastąpiło wiele lat temu (copyright oryginału pochodzi z 1977 r., obaj autorzy już nie żyją), stąd też być może wynikać skąd różne zagadnienia poruszane w pozycji mogą być znane odbiorcy w takiej formie jak podają autorzy bądź trochę się od niej różniącej. Czytelnicy mogą mieć już jakieś pojęcie o poruszanych zagadnieniach. Nie jest więc to kopalnia wyjątkowej wiedzy, której nigdzie indziej nie znajdziemy, ale jest to ciekawy „program”, który warto poznać i skonfrontować z tym co już znamy i co już próbowaliśmy.

Przy niektórych zagadnieniach odkryłam, że od dzieciństwa w domu uczono mnie czegoś podobnego, co było bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Było to dla mnie wyjątkowe odkrycie.

 

            Metoda Silvy czerpie z tradycji wschodnich i zachodnich ostateczny produkt jest jednak na wskroś zamerykanizowany (jak to zostało wskazane na samym wstępie). Na <tym> blogu możecie znaleźć różne wpisy związane ze zdrowiem, dlatego ciekawie było w publikacji przeczytać, że „ciało zostało zaprojektowane, aby było zdrowe” (s. 34).

Uwaga dla mnie bardzo na czasie. To właśnie zdrowie jest dla mnie jednym z priorytetów na ten <2024> rok. Ciekawy punkt wyjścia do rozmyślań w jaki sposób "wrócić" do tego stanu i go utrzymać.

 


O czym można przeczytać w książce? O…

·       medytacji,

·       doskonaleniu pamięci,

·       twórczym śnie,

·       o tym, że słowa mają moc,

·       mocy wyobraźni,

·       pozazmysłowej percepcji.

Tak… pozycja w wielu miejscach może wydawać się na wskroś ezoteryczna. Przy jednak dużej popularności prawa przyciągania i manifestowania (jako przyciągania do swojego życia różnych „rzeczy” i w dużej mierze temacie skupiającym się na pracy nad sobą, polegającym m.in. na przyglądaniu się swoim myślom – to też słowa) nie wydaje się by bycie „ezoterycznym” było obecnie dużym problem, który powoduje, że jakaś publikacja nie może trafić do szerszego odbiorcy.

 

            Reasumując „Kontrola umysłu metodą Silvy” to ciekawa publikacja. Może nie wszystko co w niej znajdzie odbiorca będzie dla niego nowe, ale propagowanie medytacji, pisanie o stanie alfa, przedstawienie metody wykorzystującej „ekran umysłu” nie powinno nikomu zaszkodzić. Nawet jeśli wszystko to co zostało przedstawione nie pomoże w konkretnej sprawie - z zamysłem, której poprawienia czytelnik wziął się za lekturę to nie powinno to w niczym mu zaszkodzić w życiu a w czymś może pomóc. Dla mnie to wystarczy by uznać, że warto rozważyć lekturę tej książki i później przy drugim czytaniu spróbować wykonać przedstawione w niej ćwiczenia.

 


Autorzy:

José Silva (1914 – 1999) był twórcą programu samokontroli umysłu zwanego metodą Silvy. W 1944 roku rozpoczął badania nad możliwością rozwijania zdolności parapsychicznych u ludzi. Był autorem i współautorem kilku książek na temat tej metody.

 

Philip Miele (1921 – 2005) był pisarzem i dziennikarzem, specjalizującym się w tematyce ezoterycznej i duchowej. Był redaktorem naczelnym magazynu „Science of Mind”, a także uczniem i przyjacielem José Silvy.

 

Dane ogólne:

Premiera: 24/01/2024

Wydawnictwo: Sensus

Liczba stron: 264

Druk: oprawa miękka

 

 

Pozdrawiam

Wasza

Airi

 

Powodzenia w życiowych poszukiwaniach 🐾


Zdjęcie 1 i 3 zrobione telefonem.

Zdjęcie 2 pochodzi z zasobów promujących książkę należących do Wydawnictwa Sensus.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dwie drogi

Recenzja. Arthur C. Brooks „Odkrywanie nowej mocy"

Wielcy nie tacy wielcy