Wolność

 Wolność

 

Rozważań kilka wróbelka…

Witajcie ćwirki 😊 😉

 

Przepraszam…  nie mogłam się powstrzymać 😉😘. Jak minęły Wam pierwsze tygodnie 2021 r.? Mam nadzieję, że pozytywnie… a jeśli nie to, że chociaż byliście w stanie dostrzec też te bardziej pozytywne rzeczy pośród wszystkich innych.

 

drzewo, zima,

Dzisiaj chciałam z Wami zatrzymać się na chwilę nad tematem wolności. Czym ona jest? Jak można ją definiować? Będzie też odrobina języka włoskiego (każda okazja do kontaktu z poznawanym językiem jest dobra 😉).

 

Moim pierwszym skojarzeniem z wolnością jest latanie. Takie jakie zdarza się w snach, gdy unosimy się powietrzu i możemy polecieć gdzie chcemy i do tego potrzebujemy tylko siebie (czasami też odrobiny wiary🐦). Nic nie ciągnie nas na dół (gdybyście szukali pozycji podobnej do sennika, jednak trochę lepszej niż „zwykłe senniki” możecie zajrzeć do tego wpisu z recenzją pewnej pozycji). A jakie jest Wasze pierwsze skojarzenie?


Mogą być one różne. Może to być: ptak, Statua Wolności, widok ze szczytu góry...

 


To też jedno z tych haseł, które pojawiały się na „sztandarach”. Walczono „za wolność naszą i waszą”. Patrząc na to hasło z perspektywy historycznej ukazuje się jego ważność i złożoność, ale pozostawiam Was w tym zakresie z własnymi poszukiwaniami.

 

W Konstytucji RP (Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe w dniu 2 kwietnia 1997 r., przyjęta przez Naród w referendum konstytucyjnym w dniu 25 maja 1997 r., podpisana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 16 lipca 1997 r., Dz.U. 1997 nr 78 poz. 483 z późn. zm.) znajduje się rozdział zatytułowany „Wolności, Prawa i Obowiązki Człowieka i Obywatela”. To w nim można znaleźć m.in. zapis dotyczący tego, że wolność człowieka podlega ochronie prawnej. Jednocześnie wskazuje się, że każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych. Nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje.

Można to uznać za jedną z podstawowych definicji wolności. Mamy prawo robić różne rzeczy dopóki to co robimy nie narusza praw drugiego człowieka.

Poruszając się na gruncie zapisów najwyższego aktu prawnego w RP w temacie wolności znajdziemy zapewnienie m.in. nietykalności osobistej czy tajemnicy korespondencji. I wiele więcej 😎😵😉.

 


Tematu wolności dotykał też jeden z „odcinków” Easy Italian (link, tytuł: „What Italians think about freedom | Easy Italian 21”).

W tym wywiadzie m.in. o tym jak rozumie wolność wypowiada się Miriam Leone (kanał Vanity Fair Italia) -> link (tytuł: „Il Questionario di Vanity Fair con Miriam Leone”, o aktorce wspominałam już na blogu, tu).

Nagrania po włosku.

 

Pozdrawiam serdecznie,

Airi

 

Powodzenia w życiowych poszukiwaniach 🐾

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kilka słów o Mistycznym Tarocie Marzyciela :)

Recenzja. M. Janiszewska, A. Klos „Jak być szczerym ze sobą"