niedziela, 16 grudnia 2012

Recenzja.Katarzyna Ostrowska „Sny – klucz do podświadomości”


W moje ręce dzięki współpracy Ezoforum ze Studiem Astropsychologii trafiła książka Katarzyny Ostrowskiej „Sny – klucz do podświadomości”.

Gdy wzięłam tę książkę do ręki pomyślałam, że będzie to kolejny sennik (większa część książki to ‘przykładowe znaczenia snów’, około 360 stron) i że podtytuł: Sennik współczesny, bardziej odzwierciedla treść książki. Na szczęście czytając część nazwaną Wprowadzenie moje obawy troszeczkę się rozwiały, choć pozycja ta nie ‘odkrywa Ameryki’, można uznać ją jednak za ciekawą, szczególnie dla tych z czytelników, którzy dopiero zaczynają swoją pracę ze snami. I te ok. 34 strony wprowadzenia mogą stać się ciekawym drogowskazem, jak w ogóle wziąć się za interpretację snów.
We wprowadzeniu autorka między innymi próbuje przekonać czytelnika, że warto zainteresować się snami a także przedstawia pewne podstawowe informacje, jak chociażby Funkcje snów czy ich rodzaje. Nie pozostawia też bez opracowania tematu podświadomości, do którego podchodzi
z ‘różnych stron’, wskazuje chociażby na jej rolę w życiu i rozwoju człowieka. Wspomina również
o takich zagadnieniach jak chociażby: medytacja, wizualizacja a także nawiązuje do tematu czakr (również przy „tłumaczeniu” niektórych symboli sennych w drugiej części książki).
Możemy znaleźć również wspomnienie poglądów na temat snów chociażby Fruda, Adlera i Junga. Za pewien ‘smaczek’ uznać można odniesienie do sztuki (surrealizm) i wypowiedzi Salvadora Dali dotyczącego snów, a także cytaty z „Rozmowy z Bogiem” Walscha.
Co do dłuższej części książki, czyli znaczeń snów, mamy tu niemalże typowy sennik, na szczęście wskazane jest, że są to tylko przykładowe znaczenia i że dużo zależy od kontekstu oraz od tzw. ‘kodów’ osoby śniącej. Ciekawostką mogą być wpisane pod niektórymi hasłami przykładowe sny z ich interpretacją, a umileniem dla oka występujące gdzieniegdzie ilustracje. Symbole zazwyczaj są tutaj dość obszernie przedstawione (a nie tylko chociażby zdanie bądź dwa, co zdarza się w niektórych ‘sennikach’, choć i tutaj zdarzają się tak opisane symbole, ale to sporadycznie).
Pozycję czyta się dość szybko i przyjemnie. A używany język jest zrozumiały i przystępny dla czytelnika. Gdy autorka wspomina jakieś pojęcie, stara się je krótko opisać/scharakteryzować, aby czytelnik orientował się choć trochę w temacie.
Reasumując, czas przeznaczony na przeczytanie tej pozycji nie uznaję za stracony, ponadto mogłabym polecić ją dla osób ‘raczkujących’, jeśli chodzi o interpretacje snów, albo dla tych, którzy nie są pewni, czy sny w ogóle mają jakikolwiek sens. Dla reszty? Czemu nie, ale to już chyba bardziej dla własnej ‘rozrywki’, albo przypomnienia sobie pewnych podstawowych informacji bądź porównania własnych spostrzeżeń, chociażby co do jakiś elementów czy symboli sennych.

Recenzję tę znaleźć też można ->http://www.ezoforum.pl/recenzje/51148-studio-astropsychologii-sny-klucz-do-podswiadomosci.html , tam właśnie została wstawiona pierwotnie.

Pozdrawiam
Airi :]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz