środa, 19 kwietnia 2017

Recenzja. „Fiszki Plus. Hiszpański dla początkujących 1”

„Fiszki Plus. Hiszpański dla początkujących 1”

 Hiszpański Fiszki PLUS dla początkujących 1 (600 fiszek + program i nagrania do pobrania + kolorowe przegródki + etui)
            „Fiszki Plus. Hiszpański dla początkujących 1” są dobrym narzędziem do poznawania i nauki języka hiszpańskiego.


            Swego czasu miałam wątpliwości czy takie „karteczki” mogą być użyteczne i pomocne w poznawaniu języka. Po zapoznaniu się z tymi fiszkami dla początkujących moje wątpliwości się rozwiały. Jednak mogą być przydatne.

            Są one na poziomie A0-A1 i faktycznie są skierowane dla początkujących początkujących, zaczynających dopiero swą przygodę z językiem. Są tym co naprawdę może pomóc w rozpoczęciu poznawania różnych hiszpańskich wyrazów.

            W zestawie znajdują się m.in. fiszki – jest ich podobno 600, przyznaję się jednak bez bicia, że ich nie liczyłam, ale faktycznie jest ich sporo; przekładki, opakowanie na kilka fiszek oraz kod do ściągnięcia programu wspierającego naukę języka oraz „memolista”, czyli spis hiszpańskich słów z tłumaczeniem na język polski podzielony na swego rodzaju „działy”, podręczna pomoc, przykładowo gdy nie chce się przerzucać wszystkich fiszek a pragnie się sprawdzić jakiś z nich wyraz np. co on oznaczał. Fiszki odnoszą się do różnych dziedzin, odnaleźć tam można np. „ilość” czyli zero, dwa, sto itp. czy kolory (niebieski, różowy, czerwony itp.) a także zwroty ogólne (tak, nie, dzień dobry itp.).

            Same fiszki mogłyby być wykonane z bardziej trwałego materiału, są wykonane jakby z grubszego papieru (technicznego?), nie ważne, w każdym razie wydają się mało wytrzymałe (a przynajmniej podatne na dość łatwe zniszczenie np. pod wpływem wody) a jednak trochę razy będą przekładane i używane w różnych warunkach. Na fiszkach mógłby się znaleźć także zapis jak czytać dany wyraz. Ułatwiłoby to życie osobie uczącej się. Na szczęście tu z pomocą przychodzi program, gdzie nawet można posłuchać nie tylko sam wyraz, ale także przykładowe zdania z tłumaczeniem na język polski (takie same odnaleźć można na samych fiszkach).

            Fiszki są czarno – szaro – białe, pewnym urozmaiceniem są zamieszczone na niektórych z nich ilustracje. Zakładki za to są kolorowe i wydają się minimalnie trwalsze niż same fiszki.

            W programie można znaleźć nie tylko „zapisy” z fiszek i nie tylko można je tam posłuchać. Odnaleźć tam można również ćwiczenia czy zabawy ułatwiające zapamiętywanie nowo poznanych wyrazów i ich znaczeń. Jest on bardzo przydatny oraz pomocny w nauce. Ciekawy i pomocny „dodatek”.

            Reasumując jeśli ktoś chce zacząć się uczyć języka hiszpańskiego „Fiszki plus” są strzałem w dziesiątkę. Można dzięki nim poznać i przyswoić sobie wiele bardziej lub mniej podstawowych wyrazów, słówek. Jestem nimi zachwycona jako pomocą i ciekawym sposobem na naukę. Może to być dobry pierwszy krok w poznawaniu tego języka. Mają małe mankamenty nie wpływają one jednak znacząco na moją ogólną ich ocenę, patrząc na ich przydatność bądź nie w nauce.

Powodzenia,

Airi


Wydawnictwo Edgard, jezykiobce.pl

2 komentarze:

 1. Chciałabym mieć takie fiszki :) hiszpańskie, ale i angielskie też :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajna rzecz :)
   Dziękuję za komentarz :*

   Pozdrawiam,
   Airi

   Usuń