wtorek, 12 lutego 2013

Recenzja."Successful interview"

"Successful inerview. Jak odnieść sukces podczas rozmowy kwalifikacyjnej w języku polskim i angielskim" Wacław Kisiel - Dorohinicki, Małgorzata Kisiel-Dorohinicka, Joanna Nosal - Charowska

 
„Successful interview” to pozycja przydatna nie tylko jeśli dana osoba udaje się na rozmowę kwalifikacyjną, która odbędzie się po angielsku ale również ogólnie dla osób przygotowujących się do interview.

            Format książki pozwala na zapakowanie jej do torebki czy teczki. Co sprawia, że możemy ją ze sobą wziąć nawet gdy jedziemy chociażby na rozmowę i chcemy coś powtórzyć, przypomnieć sobie by mniej się denerwować.

            Ciekawym stwierdzeniem znajdującym się w tej pozycji jest:

„Z góry zakładają, że albo się spodobają, albo nie, i niewiele w tym wszystkim zależy od nich”.

Autorzy uważają to za błędne podejście, twierdząc, że wiele zależy od samego kandydata i jego przygotowania. Czy jest tak czy nie pozostawiam jednak Wam jak i stwierdzenie co tak naprawdę jest ważne aby dostać pracę.

            Widać, że książka ta została opracowana na podstawie nie tylko własnych przemyśleń, teorii i doświadczeń autorów lecz również czerpano z dorobku intelektualnego innych ludzi, o czym świadczą przypisy zawarte w pozycji, a co za tym idzie i bibliografia na końcu książki. Dodatkowo niektóre kwestie zostały uwypuklone poprzez ich powtórzenie już nie w środku tekstu lecz jakby z niego wycięte i odseparowane większą interlinią. Znaleźć tu możemy również tabele, ramki czy „rysunki”.  W tej pozycji możemy również odnaleźć informacje dotyczące kolorów jak i tego jak ubiór w danym kolorze może wpłynąć na odebranie tejże jednostki przez rekrutera. Jest to ciekawy dodatek, inną informacją tego rodzaju są typy urody i przedstawione przykładowe zestawy kolorystyczne ubrań dopasowane to tychże rodzajów wyglądu. Inną przydatną ciekawostką są informacje dotyczące tego jak uścisk dłoni wpływa na odbiór kandydata do pracy. Pokrótce jest też przedstawiony temat stresu i tego jak sobie z nim radzić przed interview jak i na co dzień. Można w tej pozycji też znaleźć pewne informacje o CV jak i o liście motywacyjnym. Tak więc pozycja nie ogranicza się tylko i wyłącznie na temacie przewodnim jakim jest rozmowa kwalifikacyjna ale przedstawia temat szerzej.

            Ze względu na to, że pozycja ta dotyczy nie tylko rozmowy kwalifikacyjnej w języku polskim ale też i angielskim (na okładce możemy znaleźć taką kwestię: „Jak odnaleźć sukces podczas rozmowy kwalifikacyjnej w języku polskim i angielskim”) odnajdziemy w niej również różne kwestie przetłumaczone z polskiego na angielski, są to chociażby możliwe do wystąpienia na interview pytania oraz przykładowe odpowiedzi bądź pewne ich ramy. Niestety tutaj czasami występują pewne zgrzyty. Np. po polsku mamy pytanie: „Co się panu/pani w sobie podoba?” zaś w angielskiej wersji mamy już: „Can you please tell us, what do you like most about yourself and what you do not like?”. Niestety przez tego typu „błędy” pozycja ta może stracić w oczach i stać się nawet niewiarygodną. A wystarczyłoby w wyżej wymienionym przykładzie w wersji angielskiej ominąć człon „and what you do not like” bo skoro tłumaczymy to skąd on się wziął?

            Dziwny błąd z nawiasami i ich wewnętrzną treścią wystąpił zaś na stronach 110/111 (takie strony są w wersji, która trafiła w moje ręce). Gdzie mamy „(w tabeli 3.1 znajdziesz tłumaczenia nazw działu zasobów ludzkich (w tabeli 3.1 znajdziesz tłumaczenia nazw niektórych stanowisk)”. Tutaj stało się coś dziwnego, pierwszy nawias nie ma końca i o dziwo informacje w „obu” nawiasach twierdzą co ma się znaleźć w tabeli 3.1, która znajduje się niżej na tej stronie, i każdy twierdzi trochę co innego. Ostatecznie opis do tabeli potwierdza drugą wersję. Zastanawiające.

            Ogólnie pozycja dość ciekawa, wspomniane zgrzyty jednak powodują pewne zamieszanie. Niektóre zawarte informacje są dość powszechne inne mniej. Czas poświęcony na lekturę tej pozycji nie uważam jednak za stracony. Znalazłam w niej kilka nowych dla siebie informacji. Pomocna może być też przedstawiona w tejże pozycji tabela samooceny europejskiego poziomu biegłości językowej(wzór). Nie jest to może pozycja idealna jednak posiada swoje walory dzięki, którym człowiek nie żałuje całkowicie np. czasu poświęconego na przeczytanie. Zawiera chociażby kilka informacji, które są ciekawe i przydatne, niektóre nieszablonowe jak na pozycje dotykającą tematu rozmowy kwalifikacyjnej, choć istotnie mogące mieć jakiś wpływ na nią jak: typ urody i rodzaj ubrania pasujący do niego, wpływ uśmiechu na odbiór kandydata(pierwsze wrażenie) na potencjalnym pracodawcy, informacje na temat stroju preferowanego w wybranych branżach. Ma więc ona swe plusy i minusy jak i pewne niedociągnięcia, niepozbawioną jednak elementów pomocnych czy przydatnych na rozmowie kwalifikacyjnej jak i przy napisaniu CV czy listu motywacyjnego.

2 komentarze:

  1. Po przeczytaniu recenzji książki, zainteresowała mnie do tego stopnia aby przeczytać w całości tę książkę, ze względu na to ,że spodziewam się wielu nowych dla mnie informacji z zakresu rozmowy kwalifikacyjnej oraz tego jak lepiej napisać C.V. i listmotywacyjny:) Seniram :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Witaj :)
    Widzę, że mam stałego bywalca ;) Dziękuję za komentarz :*

    OdpowiedzUsuń