środa, 15 maja 2013

Kilka słów o Mistycznym Tarocie Marzyciela :)


Mistyczny Tarot Marzyciela. Ilustracje: Heidi Darras; tekst Barbara Moore.

                W zestaw Mistyczny Tarot Marzyciela wchodzi książka, a właściwie mała książeczka i karty Tarota (AW i AM). Karty są dość dobrym wytworem, są one w moim posiadaniu już spory okres czasu i wyglądają niemalże jak wówczas gdy pierwszy raz je wyjęłam z pudełka. Książka od strony technicznej jest już trochę mniej udana. Po kilku czy kilkunastu razach przeglądania, czytania innymi słowy użytkowania niektóre kartki po prostu „odlatują” od reszty.


                Sama książka zawiera między innymi przykładowe rozkłady a także krótkie opisy poszczególnych kart. Zarówno wielkich jak i małych arkan. Może więc być przydatnym punktem wyjścia dla dalszego zgłębiania tejże tematyki.

                Karty są na tyle duże aby móc przyjrzeć się obrazkom, ilustracjom na nich zamieszczonych. Kogoś kto nie widział nigdy wcześniej kart Tarota może zdziwić ich wielkość. Nie przeszkadza ona im jednak pozostawać poręcznymi, po kilku tasowaniach łatwo można się do tych rozmiarów przyzwyczaić. Same użyte symbole jak i nazewnictwo pozwala aby swą wiedzę na temat Tarota można było pogłębiać dzięki innym źródłom niż załączona książeczka. Jedynym utrudnieniem może być istnienie tutaj „księżniczek” zamiast „paziów”. Poza tym mamy tu dość standardowo wśród Małych Arkan: miecze, kielichy, buławy i pentakle (inne możliwe występujące nazwy to zamiast kielichów na przykład puchary a zamiast pentaki chociażby denary czy monety). Takie a nie inne nazewnictwo dość ważnym jest szczególnie na początku przygody danej jednostki z Tarotem. W niektórych taliach można spotkać się z odstąpieniem od tego nazewnictwa, co nie jest ani dobre ani złe, ale dla osób „początkujących” może to być problematyczne.

                Talia ta wydaje się dość wytrzymała. Przy tym dość ładnie wydają się być wykończone poszczególne „kartoniki” (ramka). Dość ważnym jest też sprawa problematyki 8 – mej i 11 – tej karty Arkan Wielkich, a mianowicie co Siłą/Mocą a co Sprawiedliwością. W Mistycznym Tarocie Marzyciela VIII to Siła a XI to Sprawiedliwość.

                Dość dobrze układa mi się „współpraca” z tymi kartami. Może na moją opinię dotyczącą tej talii ma wpływ fakt, że była ona pierwszą jaką wzięłam kiedykolwiek w swoje ręce. Mnie przypadła ona do gustu, do każdego jednak przemawia co innego. Ważne by zakupić tę talię, która przemawia do nas.

                Jeśli zastanawia się ktoś nad kupnem tej talii to myślę, że po jej zakupie będzie zadowolony ze swego wyboru. A przynajmniej nie będzie zawiedziony. Szczególnie, że łatwo się ona nie niszczy (przynajmniej ten egzemplarz, który znajduje się w moim posiadaniu wykazuje taką cechę).


Pozdrawiam i życzę udanych wyborów,

Airi

2 komentarze:

 1. Hej Airi;) po zbliżeniu obrazka z kilkoma z pełnej gamy kart Mistycznego Tarota Marzyciela, rzuciło mi się w oczy to jak szczegółowo i kolorowo i z lekko nuta baśni niczym ilustracje obrazów w wysokiej rozdzielczości coś na wzór HD .Mnie się podobają -zachęcają do patrzenia na te karty,są tak jakby nasycone życiem i lekkie w postrzeganiu symboli zawartych w obrazie kart:) Pozdrawiam :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, karty faktycznie są kolorowe i miłe dla oka :) Dziękuję za komentarz i wyrażenie własnej opinii :>
   Pozdrawiam serdecznie :]

   Usuń