piątek, 10 maja 2013

Recenzja. dr G, McClain, D.S. Romaine "Zarządzanie ludźmi"


Dr Gary McClain, Deborah S. Romaine „Zarządzanie ludźmi” Wydanie II. Z cyklu poradnik bez kantów.


                Pozycja napisana przez dr G. McClain i D. S. Romaine „Zarządzanie ludźmi” jest napisana przystępnie dla czytelnika. Przedstawia ona poruszane zagadnienia obrazowo co ułatwia jeszcze przyswojenie i zrozumienie podawanych treści.

                Książka ta nie należy do najcięższych jednak również dzięki temu dotyka przeróżnych kwestii powiązanych z zarządzaniem ludźmi, jak na to (poruszaną tematykę) wskazuje sam tytuł pozycji. Na swych około 320 stronicach poruszony został tu dość szeroki zakres informacji. Znaleźć tu można chociażby informacje czego oczekują pracownicy od menedżera jak i krótką informację na przykład o telepracy czy wspomniano o samym miejscu pracy. Nie są może to elaboraty na poszczególne tematy, ale zostały one zasygnalizowane. Poprzez to, wspominanie różnych tematów w miarę zwięzły sposób, również osiągnięto możliwość przedstawienia dość różnorodnej tematyki powiązanej z pracą menedżera.

                Sam język jakim została napisana pozycja jest łatwy a także prosty do zrozumienia dla odbiorcy. Wspomniany wcześniej obrazowy sposób przedstawienia różnych sytuacji, różnorakiej problematyki sprawia, że mamy tu do czynienia nie tyle z suchym przekazem wiedzy co przybliżeniem różnorakich tematów. Niestety wystąpił pewien, przynajmniej jeden, błąd w druku. I tak na jednej ze stronic mamy „Jolale”, prawdopodobnie chodziło tutaj o imię „Jowita”, które powyżej zostało użyte w przykładzie. Na szczęście takie sytuacje są tu wyjątkiem, a nawet wystąpienie takiego zdarzenia nie ujmuje zbytnio samej pozycji.

                Oprócz tekstu podstawowego znaleźć można tutaj również różne ciekawostki, uwagi, wskazówki czy przykłady itp. Niestety większość różnych odniesień do realiów dotyczy sytuacji w USA, czy różnych wyników badań tam przeprowadzonych, jest to jednak zrozumiałe ze względu na pierwotne miejsce publikacji i jej autorów. Znaleźć tu można jednak również pewne uniwersalne informacje, które mogą się przydać osobie pragnącej pracować jako osoba zarządzająca ludźmi.

                Na przestrzeni różnych podejmowanych tu tematów odnaleźć można chociażby informacje dotyczące mentoringu a także w trochę mniejszym wymiarze samego coachingu, ale również on zostaje tu wspomniany.

                Choć w większości pozycja zwraca się do czytelnika jako do osoby pełniącej funkcję menedżera to niekoniecznie jest ona przydatna tylko dla nich. Myślę, że może się spodobać osobom interesującym się tematyką samego zarządzania ludźmi, pracownikami, osób chcących w przyszłości zostać menedżerami czy osobami, którym przyjdzie przewodzić jakieś grupie pracowników. Wydaje się być również lekturą w sam raz dla osób zaczynających swą pracę na stanowisku menedżera. Dla osób już „siedzących” w tym temacie dłuższy czas może się okazać niewystarczająca, jednak zaszkodzić  nie powinna.

                W pozycji tej można znaleźć również: „dziesięć najistotniejszych trosk dzisiejszego menedżera”, słowniczek czy wykaz różnych pomocniczych materiałów, które mogą być pomocne w czasie zgłębiania problematyki zarządzania ludźmi. Są to nie tylko źródła anglojęzyczne, ale również rodzime polskie wydania różnych książek czy polskie witryny internetowe. Co jest oczywiście plusem dla tego „poradnika”.

                „Zarządzanie ludźmi” jest książką napisaną w dostępny sposób z różnymi ciekawymi informacjami. Jednak raczej skierowana jest dla osób dopiero rozpoczynających pracę jako menedżer bądź na pokrewnym stanowisku, albo dla osób po prostu chcących czegoś więcej się dowiedzieć w temacie zarządzania. Posiada wiele dość ciekawych zagadnień, dotyka nieraz ciekawej problematyki. Czas poświęcony na tę lekturę nie został więc stracony.


Pozdrawiam,
Airi :]

2 komentarze:

 1. Interesująca recenzja napisanej przez sąsiadów z za "wielkiej wody" i "american dream" gdzie wydaje mi się prekursorami w innowacjach zarządzaniem zasobami ludzkimi są właśnie mieszkańcy tego kraju. Myślę ,że ta książka ma w sobie ludzki potencjał jak zarządzać ludźmi.
  Pozdrawiam Seniram :> :*

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj ponownie Seniram :*
  Miło, że zaglądasz. A pozycja jest ciekawie napisana i przystępnie dla odbiorcy :)

  Pozdrawiam serdecznie :>

  OdpowiedzUsuń