Recenzja. G. Doyle „Nieposkromiona”

 

Glennon Doyle „Nieposkromiona”

 

            „Nieposkromiona”, czyli zgodnie z oryginalnym tytułem: „Untamed” to bestseller „New York Timesa”. Pozycja głównie skierowana do kobiet i mówiąca o kobietach (poprzez wydarzenia z życia autorki). Inspiruje do wyjścia z "klatki" i bycia sobą.

 

nieposkoromiona

            Jak to zostało nakreślone na samym początku książki jej treść nie jest fikcją literacką. Niektóre imiona, cechy charakterystyczne pewnych osób zostały zmienione, a niektóre osoby pojawiąjąca się na jej stronicach są zbiorczym odzwierciedleniem kilku różnych osób czy doświadczeń. Warto brać to pod uwagę zasiadając do lektury. 

 

            O Glennon Doyle wspominałam już na blogu w kontekście jej rozmowy z Marie Forleo. Była ona związana ze stworzeniem właśnie tej książki i pojawieniem się jej na rynku (link do wpisu). Dzięki tej pozycji możemy lepiej ją zrozumieć, a także same siebie.  Można uznać więc "Untamed", czyli "Nieposkromioną" za pewną formę pamiętnika autorki bo opisuje różne wydarzenia ze swojego życia. Na podstawie własnych doświadczeń dotyka bardzo ważnych tematów. Bywają one nie łatwe, czy różnie postrzegane przez społeczeństwo..., ale właśnie dzięki temu mogą dawać do myślenia i inspirować.


            Uwaga. Jeśli ciężko Wam czytać o romantycznych relacjach pomiędzy dwoma kobietami to nie będzie to łatwa dla Was lektura. Bo w życiu Gennon pojawiła się Abby. A w życiu Abby... Gennon i to zmieniło wiele. W takim wypadku do rozważenia jest albo spróbować poznać tego typu historię i móc lepiej zrozumieć temat, albo opuszczać pewne fragmenty publikacji, albo… jeśli naprawdę będzie to całkowicie nie współgrało z Waszym światopoglądem i nie chcecie poznawać innych punków widzenia (także osób, dla których wiara w ich historii jest ważna) ominąć tę pozycję.

 


            Dane ogóle. Przekład: Irmina Lubowiecka. Copyright oryginału z 2020 r. Polskiego wydania z 2021 r. Wydawnictwo Sensus. Helion SA.

            Czcionka czytelna. Spora. Podoba mi się jej dobór. Nie jest męcząca dla oka. Twarda oprawa. Zawiera wstążkę – zakładkę.

            Pozycja składa się 3 części. A także Prologu, Epilogu i Podziękowania. Około 310 stron tekstu.

 

            Co można zleźć w środku? Jeśli szukacie złotych recept – nie znajdziecie ich tu. Pozycja przede wszystkim daje do myślenia. Możemy „zobaczyć” autorkę jako bohaterkę tej książki w różnych życiowych sytuacjach. Wspomina tu o takich zagadnieniach jak: bulimia, alkoholizm, zdrada, zasady religijne a różne sytuacje, które dzieją się w naszym życiu, poszukiwanie odpowiedzi na pytanie co zrobić w danej sytuacji?, wrażliwość, poszukiwanie siebie, oczekiwania otoczenia/społeczeństwa a nasze życie.

 

            Nie ma tu gotowych odpowiedzi co powinniśmy zrobić w jakiś trudnych dla nas momentach. Są podpowiedzi. A przede wszystkim jest inspiracja do poszukiwań wewnątrz.

 

            Reasumując „Nieposkromiona” to jedna wielka inspiracja by wyjść z klatki i być gepardami (gepardzicami właściwie, prawda? 😸) jakimi zawsze byłyśmy 😉. Czy polecam? Z różnych powodów może to być dla odbiorcy pouczająca i dająca do myślenia lektura... sądzę, że warto się nad nią zastanowić.



Biogram autorki. Glennon Doyle jest aktywistką, charyzmatyczną przywódczynią, mówczynią i autorką bestsellerów New York Timesa. Założyła i prowadzi Together Rising, organizację non profit wspierającą kobiety, rodziny i dzieci w kryzysie kierowaną wyłącznie przez kobiety. Grupa inauguracyjna SuperSoul 100 sieci OWN wskazała ją jako jedną ze stu „przebudzonych liderów, którzy wykorzystują swój głos i talent, by ulepszać ludzkość”. Mieszka na Florydzie z żoną i trojgiem dzieci.


Pozdrawiam,

Airi

 


Powodzenia w życiowych poszukiwaniach 🐾

 

Zainteresować Was też mogą:

- D. Gmitrzak „Jak pokochać siebie. Przewodnik po świecie wewnętrznym kobiety”,

- Federica Bosco „Mówili, że jestem zbyt wrażliwa. Dla tych, co za dużo myślą i za bardzo się przejmują”,

Tatiana Mindewicz – Puacz „Luz i tak nie będę idealna”.


Ze względu na termin publikacji wpisu może Was zainteresować:

- Litha.

 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dwie drogi

Recenzja. Arthur C. Brooks „Odkrywanie nowej mocy"

Wielcy nie tacy wielcy