Mudry


Mudry


Na blogu wspominane były już tematy związane z jogą czy medytacją także poprzez recenzje różnych książek. Tym razem na chwilę przystańmy przy mudrach (mam nadzieję, że dobrze odmieniam wyraz mudra… jeśli nie dajcie znać ;)).

Zgodnie z Małą Encyklopedią PWN (Wydanie drugie, poprawione; Warszawa 1996) mudra to symboliczny układ rąk bądź też ręki oraz palców w indyjskim rytualnym tańcu i sztukach plastycznych – w wyobrażeniach bóstw; oznacza czynności, stany i cechy danego bóstwa.
Zgodnie ze Słownikiem Wyrazów Obcych PWN (Warszawa 1995) wyraz mudra oznacza pieczęć i pochodzi z sanskrytu.

Przedstawiona definicja nie ukazuje tematu w całej jego gamie. Poniżej załączam więc dwa „filmiki” z zasobów yt prezentujących tę tematykę. Można też znaleźć sporo artykułów na ten temat za pomocą wyszukiwarki. Powodzenia w poszukiwaniach. 😊


Dla ułatwienia zamiast słowo mudra stosuję poniżej ułożenie rąk, to duże uproszczenie, ale właśnie z nimi ona się łączy - z ułożeniem dłoni, palców. Nie są one związane tylko z hinduizmem czy kulturą indyjską.

3 przykładowe ułożenia rąk:
Wstawione na yt przez: Wanderlust
Tytuł: Mudras 101 with Clio Manuelian

I z innego źródła 11 ułożeń rąk:

Wstawione na yt przez: fridaykiss
Tytuł: 11 Basic Mudras You Need To Know And The Philosophy Behind Them

I troszeczkę z innej beczki 😉
Nadal jednak trochę w temacie....
Tu https://www.zen.pl/zwierciadlo-dharmy/ znaleźć można „Zwierciadło Dharmy” (a dokładniej Zwierciadło Dharmy Szkoły Zen Kwan Um w Polsce), gdzie zawarto informacje m.in. wprowadzające do medytacji a także przedstawiono formy ułożenia rąk – przedstawiono 2, a także kartkując „Zwierciadło…” można natrafić na słowa Sutry Serca po polsku.

Pozdrawiam,
Airi

P.S. przepraszam za opóźnienie z pojawieniem się nowego wpisu (miałam w ostatnim tygodniu wiele różnych niespodzianek - niekoniecznie miłych i przyjemnych, z którymi musiałam sobie dać radę...)

Komentarze

  1. Strona internetowa zen.pl (Szkoły Zen Kwan Um w Polsce) miała jakąś awarię. Więc jeśli nie mogliście przejść na stronę poprzez link to właśnie z tego powodu. Podobno ta awaria/ niedostępność strony mogła potrwać do 7 dni (licząc od 24.07.). W tej chwili wydaje się, że wszystko udało się naprawić :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)

Popularne posty z tego bloga

Dwie drogi

Recenzja. Arthur C. Brooks „Odkrywanie nowej mocy"

Wielcy nie tacy wielcy