Recenzja. D. Carnegie & Associates „Słuchaj! Sztuka skutecznej komunikacji”

 Dale Carnegie & Associates „Słuchaj! Sztuka skutecznej komunikacji”

 

            Kojarzycie sytuacje kiedy coś mówicie a Wasz rozmówca w odpowiedzi mówi o czymś zupełnie innym? A może Wam się zdarzyło tak komuś odpowiedzieć? Może to ciekawy pomysł do wykorzystania w scenariuszu, ale w "zwykłym życiu" nie jest zbyt przyjemne.

        Bez prawidłowej komunikacji ciężko funkcjonować w społeczeństwie. Na tę umiejętność składa się wiele elementów. Jednym nich jest słuchanie, o którym między innymi mówi pozycja „Słuchaj! Sztuka skutecznej komunikacji”.

 

            Tak. To nie było odkrywcze, wystarczyło przeczytać tytuł 😉, ale nie zawsze tytuł odzwierciedla to co znajduje się w środku. Wchodząc bardziej w szczegóły książka z różnych stron opowiada o słuchaniu a także dotyka różnych zagadnień powiązanych bezpośrednio bądź pośrednio z komunikacją. Przedstawia różne zagadnienia zarazem z perspektywy odbiorcy jak i nadawcy komunikatów. Zanim jednak przechodzimy do tych zagadnień możemy odpowiedzieć na kilka pytań i na ich podstawie określić czy jesteśmy dobrymi słuchaczami.

 

            Publikacja pełna jest przykładów, swego rodzaju „scenek” prezentujących omawiane tematy, ułatwiające to co autorzy chcą przekazać. Odnajdziemy tu wykresy czy wyodrębnione teksty (oddzielona treść od reszty tekstu) i cytaty.

 

+ przykłady

+ przystępnie przekazana treść

 

Brak rażących minusów. Niektórzy odbiorcy mogą czuć się zarzuceni różnymi informacjami bezpośrednio i pośrednio związanymi ze słuchaniem i komunikacją np. wspominane są tu style podejmowania decyzji.

Znalazłam tu wiele ciekawych informacji oraz mogłam lepiej poznać siebie (test czy jestem dobrym słuchaczem czy test jak radzę sobie z konfliktem).

 

            Czcionka czytelna. Na końcu mamy miejsce na potencjalne notatki. Około 200 stron tekstu. Tytuł oryginału: „Listen! The Art Of Effective Communication”. Tłumaczenie: Katarzyna Rojek. Copyright oryginału: 2017, 2019. Polskiego wydania: 2021 r.

 

            Reasumując jestem zadowolona z możliwości poznania pozycji. Przede wszystkim opowiada o słuchaniu, ale także dotyka takich tematów jak: konflikt i teoria równowagi. Odnosi się więc do różnych teorii i dorobku psychologii dla lepszego przedstawianie omawianych zagadnień (dla mnie to dodatkowy pozytywny smaczek).

 

Dla kogo? Osób chcących poprawić swoją skuteczność dotyczącą komunikacji. Osób, które chcą sobie przypomnieć różne rzeczy związane ze słuchaniem jako częścią komunikacji. Ale także dla osób lubiących poznawać różne psychologiczne teorie, osoby lubiące wiedzieć różne rzeczy dotyczące komunikacji (np. komunikacja niewerbalna a słuchanie) i podejmowania decyzji (4 style).

 

Ocena od 0 do 10: 7. +++++++. Zawiera różne informacje dotyczące komunikacji, słuchania i rzeczy z nimi powiązanych (w tym o komunikacji pisemnej z małą nutką odniesienia się do sceny z serialu „Przyjaciele”). Ciekawi? Zachęcam do zajrzenia do środka 😀.

 

Pozdrawiam,

Airi

 

komunikacja słuchanie

Powodzenia w życiowych poszukiwaniach 🐾

Komentarze

  1. Ciekawie się czyta Twoja recenzje tej książki, z kolei ciekawi mnie komunikacja międzyludzka:D. Zachęciłaś mnie do poznania tej książki :). Pozdrawiam Cię serdecznie!
    Seniram :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)

Popularne posty z tego bloga

Dwie drogi

Recenzja. Arthur C. Brooks „Odkrywanie nowej mocy"

Wielcy nie tacy wielcy