Recenzja. E. Stanley „Twoje okno tolerancji"

 Elizabeth Stanley „Twoje okno tolerancji. Okiełznaj stres i zregeneruj się po urazach psychicznych”

 

            „Twoje okno tolerancji” to wyjątkowa publikacja dotykająca bardzo ważnych i trudnych tematów. Tolerancja nie jest tu użyta w swym "socjologicznym znaczeniu", ale jako coś wewnętrznego.

 

            W pozycji dotykane są bardzo trudne tematy, autorka odwołuje się do własnych (nie łatwych) doświadczeń co jest dodatkowym walorem publikacji. Nie jest to łatwa książka do przeczytania. Także ze względu na swoją „grubość” - ma wiele stron (ostatnia numerowana stronica jest oznaczona jako: 672).

 

            Temat stresu, urazu psychicznego jest tu dotykany z wielu różnych stron – kompendium wiedzy i wskazówek. Wspomniano o zmianie i niepewności z nią związanej, oporze, tradycjach wojowników, mózgu czy potrzebie regeneracji. Wiele tematów do przeanalizowania i przemyślenia. Nie jest to więc lektura na jeden wieczór. To może być dobry i wartościowy towarzysz np. na końcówkę 2021 r. Jestem pod jej wrażeniem z różnych powodów. Wielki ukłon w stronę autorki za podjęcie się napisania tej pozycji.

 

            Zabieram ze sobą po przeczytaniu tej książki m.in. cytat, który został zaprezentowany na początku Przedmowy (której autorem jest dr Bessel van der Kolk): „Każde poszukiwanie to poszukiwanie we własnym wnętrzu”.

            Dzięki pozycji można lepiej zrozumieć na czym polega MMFT (Mindfulness-based Mind Fitness Training).

 

            Oprócz własnych doświadczeń autorka wspomina także historie innych ludzi (prawdziwe historie ze zmienionymi „detalami”). Kolejny jej plus.

 

            Nawet jeśli ktoś czytał już jakieś pozycje dotyczące stresu mogą w tej publikacji znaleźć dla siebie coś nowego. Sama autorka przeżyła wiele nieprzyjemnych zdarzeń. To skłoniło ją do poszukiwań a te do stworzenia tej książki. Prezentuje więc dane odwołując się do własnych spostrzeżeń to jej punkt widzenia w tym temacie jest sitem przesiewającym zebrane przez nią dane (ten wybór może się podobać bądź nie). W pewnym stopniu pozycja ta jest też przeciwstawieniem się trendom wskazującym, że cokolwiek się dzieje należy zacisnąć zęby i iść dalej bez względu na to co dzieje się z naszymi emocjami czy ciałem. Nie ważne, że wymagamy od siebie rzeczy, które powodują, że tak naprawdę coraz gorzej sobie radzimy w życiu, coraz gorzej się czujemy i może to wiązać się z różnymi „objawiamy fizjologicznymi”.

 

            Tytuł oryginalny: „Widen the Window: Training your brain and body to thrive during stress and recover from trauma”. Tłumaczenie: Joanna Sugiero. Copyright oryginału: 2019 r. Polskiego wydania: 2021 r. Helion S.A. Sensus. 3 części. 18 numerownych rozdziałów. Do tego: Przedmowa, Dodatek, Podziękowania, Przypisy.

Elizabeth Stanley
            Reasumując cieszę się, że taka pozycja powstała. Jeśli chodzi o informacje to zawiera one ich dużo i wiele osób może znaleźć tu coś ciekawego. Proponuję jednak by zajrzeć do środka przed zakupem by przekonać się czy to coś „dla nas”.

 

Pozdrawiam

Airi

 

Powodzenia w życiowych poszukiwaniach 🐾



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dwie drogi

Recenzja. Arthur C. Brooks „Odkrywanie nowej mocy"

Wielcy nie tacy wielcy