Gdzieś pomiędzy neuronami - rozwój nie tylko dziecka

Neuroplastyczność mózgu - starość i młodość

Gdybyście się zastanawiali gdzie się podziałam to...

Ostatnio lubię słuchać zagadnień związanych m.in. z neuroplastycznością mózgu, która ma wpływ na to, że możemy np. uczyć się nowych rzeczy.

 


Jeśli chcielibyście czegoś więcej dowiedzieć się na ten temat pozostawiam w tym wpisie kilka linków, które mogą okazać się pomocne (po angielsku, by nie tylko rozwinąć wiedzę o plastyczności mózgu, ale także można było "poćwiczyć" znajomość angielskiego, dla mnie idealne połączeni, a dla Was?).

-> The psychologist. There is a second “window of opportunity” for learning in late adolescence and early adulthood 

Zacznijmy od artykułu zamieszczonego na stronie "The psychologist", który wskazuje na to, że nie tylko w dziedzictwie możemy się uczyć i obalający mit, że jeśli czegoś nie nauczymy w dzieciństwie nie możemy tego nadrobić np. w wieku nastoletnim.

 


Plastyczność według „A-Z Małej Encyklopedii PWN. Wydanie drugie poprawione” (Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1996) to cecha ciał stałych, np. gliny, polegająca na trwałym zachowaniu zmiany kształtu (bez pęknięć), powstałej na skutek działania sił zewnętrznych. Brak w encyklopedii wyjaśnienia neuroplastyczności.

 

Brak także w internetowej wersji Encyklopedii PWN wyjaśniania pojęcia neuroplastyczność, odnaleźć można jednak coś zbliżonego…

plastyczność mózgu, właściwość mózgu polegająca na powstawaniu pod wpływem bodźców środowiska trwałych zmian biochemicznych i morfologicznych w obrębie neuronów, synaps i sieci nerwowych.

(źródło: internetowa encyklopedia PWN)


Colorful Media Francais Present
W tle magazyn do nauki francuskiego "Français Présent" od Colorful Media 

Na stronie Britannica można przeczytać czym neurolastyczność właściwie jest:

-> https://www.britannica.com/science/neuroplasticity

Możecie poczytać o tym także na stronie Psychology Today:

-> https://www.psychologytoday.com/intl/basics/neuroplasticity

 


A na stronie BBC możecie posłuchać jak możemy wpływać na plastyczność naszego mózgu.

-> strona BBC: How I rewired my brain in six weeks  

 


Pomysł na ten wpis przyszedł mi do głowy podczas słuchania pewnego odcinka MarieTV. Marie Forleo i Rick Hanson dotykają w swojej rozmowie właśnie tego tematu (ale nie tylko):

-> Marie Forleo Podcast 173 - Rick Hanson on How to Build Unshakeable Inner Strength Using Your Brain

 


Tym samym neuroplastyczność to bardzo ciekawe i złożone zagadnienie, które wciąż jest badane. Pewne teorie, w które wierzono zostały obalone. Mózg wciąż pozostaje zagadką, ale jedno jest pewne stres mu szkodzi.

Ważne jest jego ćwiczenie, ale też nie przeciążanie go za bardzo.

Uszkodzony mózg może się naprawić (w pewnych warunkach).

Choć różne jego części odpowiedzialne są za różne "rzeczy" to w wyjątkowych wypadkach inna część mózgu może przejąć rolę innej co może pomóc w "normalnym" funkcjonowaniu jednostki.

Orzechy włoskie wpływają pozytywnie na pracę mózgu. By wzmocnić pamięć pomóc może także np. ginkgo biloba. Zielona herbata ma pozytywny wpływ na układ krążenia a w ten sposób także na prawidłowe "dotlenienie" mózgu.


Airi


Powodzenia w życiowych poszukiwaniach 🐾

Wpis nie jest sponsorowany.
Zdjęcia zrobione telefonem

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kilka słów o Mistycznym Tarocie Marzyciela :)

kilka słów o "Gorszycielkach", J. Molenda