Recenzja. P. Hollins „Skończ to, co zacząłeś"


Peter Hollins „Skończ to, co zacząłeś. Sztuka samodyscypliny, czyli jak zabrać się do pracy i doprowadzić ją do końca”


            „Skończ to, co zacząłeś” to pozycja ze wskazówkami odnoszącymi się do tego na czym warto się skupić a co może przeszkadzać w tym by osiągnąć postawione sobie cele.


            Stosunkowo cienka publikacja, podobnie jak „Sztuka samodzielnej nauki”, która również wyszła spod pióra tego autora. Ma niecałe 150 stron tekstu. Sam autor (zgodnie z informacją na końcu książki, na okładce) to badacz oraz psycholog, ma na swoim kącie kilka bestsellerów.

            Pozycja składa się z 8 rozdziałów oraz wstępu i podsumowania. W tekście wykorzystano pogrubienia, kursywę czy punktory. Za przekład odpowiedzialna była Joanna Sugiero. Tytuł oryginału: „Finish What You Start: The Art of Following Through, Taking Action, Executing, & Self-Discipline”. Copyright oryginału z 2019 r., wydania polskiego z 2020 r.

            Brak tu wielkich odkryć i przedstawienia jakiś nowatorskich pomysłów. Wiele ze wspomnianych tu rzeczy można przeczytać bądź usłyszeć także w innych wytworach odnoszących się do problematyki osiągania celów. Autor dotyka tu np. tematu prokrastynacji, który stał się bardzo popularny i widząc już sam ten wyraz wiele osób może chcieć się wycofać z dalszej lektury. Choć to zagadnienie niewątpliwie powiązane jest z tym czy skończymy to co zaczęliśmy i kiedy to nastąpi.

            Jak to ktoś kiedyś powiedział: mało co jest oryginalne i nigdy nigdzie nie było wspomniane. Nie zostało jednak przedstawione przez Ciebie, w Twój wyjątkowy sposób. Podjęcie tematu przez nas może spowodować, że tym razem ktoś zrozumie dany temat, on go zainteresuje i powprowadza korzystne dla siebie zmiany we własnym życiu. A wracając ściśle do treści książki to sposób przekazu informacji jest przyjazny dla różnego odbiorcy. Tematy prezentowane są opisowo z przykładami. Przystępnie i prosto. Chciałoby się więcej tak napisanych książek.

            Poruszane tematy to: wspomniana prokrastynacja, co składa się na realizację założeń, pomysłów czy marzeń, psychologiczne bariery przy realizacji różnych planów, motywacja, stres czy łączenie obowiązku z przyjemnością itp. Podejmowane są więc tu tematy w różny sposób związane zarazem z podjęciem jakiegoś działania oraz wykonaniem go do końca.

- brak podjęcia zagadnień mało znanych a związanych z tematem ogólnym książki
+ przyjemny sposób prezentacji treści, przykłady, brak rozwlekania

            Publikacja ciekawa i mogąca być przydatna dla różnych osób. Może pomóc przyjrzeć się własnemu podejściu do realizacji różnych zamierzeń, a także popracować nad tym by być bardziej skutecznym. Dobra też jako powtórka, przypomnienie czy inspiracja.

Pozdrawiam,
Airi

Powodzenia w życiowych poszukiwaniach 😊
Wydawnictwo Helion, Onepress

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kilka słów o Mistycznym Tarocie Marzyciela :)

Recenzja. M. Janiszewska, A. Klos „Jak być szczerym ze sobą"