Recenzja. P. Hollins „Sztuka samodzielnej nauki"


Peter Hollins „Sztuka samodzielnej nauki. Jak zdobyć dowolną umiejętność w krótszym czasie i jak pokierować własną edukacją”


            „Sztuka samodzielnej nauki” to pozycja dla osób pragnących się rozwijać i szukających sposobów jak mogą podejść do samodzielnej nauki by była jak najbardziej skuteczna.

            W czasie powszechnych nawoływań by zostać w domu #zostanwdomu pozycja ta nabiera dodatkowej wartości. W natłoku różnych zdarzeń warto przeznaczyć posiadany czas na rozwój, w tym naukę. Nie będąc pewnym jak podejść do niej przydatne mogą być dane zawarte w wytworze, którego autorem jest Peter Hollins.


            Publikacja stosunkowo cienka, ma około 110 stron tekstu. Brak tu lania wody. Informacje podawane przystępnie, bez zbędnych opisów czy odbiegania od temu. Dane metody i techniki podane są wraz z przykładami jak można je wykonać.

            Pozycja składa się z 5 rozdziałów: Zasady samodzielnej nauki, Interakcja z informacjami, Czytaj szybciej i zapamiętuj więcej, Umiejętności i nawyki, dzięki którym nauczysz się wszystkiego, czego tylko zachcesz, Podsumowanie.

            Nie wszystkie sposoby i techniki muszą odpowiadać każdemu odbiorcy (i prawdopodobnie nie będą, nie wszystko przemawiało też do mnie). Obok więc mniej interesujących tematów można znaleźć też takie, które mogą zaciekawić. Wspomina się tu np. o piramidzie sukcesu, metodzie SQ3R, notatkach Cornella, technice SMART (pomocnej do określania celów). Niektóre zagadnienia są więc bardziej znane, inne mogą być zupełnie nowe dla odbiorcy. Może więc także służyć jako przypomnienie pewnych technik i metod.

+ poruszane tematy; różne metody i techniki; informacje przekazane w przystępny sposób
- nie wszystko dla każdego; nie wszystko będzie pasjonujące i pomocne w każdej sytuacji, w której znajduje się odbiorca; mogłoby być więcej przedstawionych metod i technik

            Reasumując „Sztuka samodzielnej nauki” to krótka publikacja ze skondensowanymi informacjami, które na różnym poziomie wiążą się z nauką, w tym samodzielnym do niej podejściem. Jest napisana w przystępny sposób, opisowo przedstawiając zagadnienia (ale bez zbytniego „owijania w bawełnę”). Może spodobać się każdemu kto pragnie się rozwijać, w tym samodzielnie poznawać różne zagadnienia, ale także tym, którzy uczą bądź są uczeni by mogło to być w przyszłości bardziej efektywne.

Pozdrawiam,
Airi
Przekład: Joanna Sugiero
Copyright oryginału z 2019 r., wydania polskiego z 2020 r.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dwie drogi

Recenzja. Arthur C. Brooks „Odkrywanie nowej mocy"

Wielcy nie tacy wielcy