Tolerancja i czarownice

 Tolerancja, czarownice i inne

 

Koniec października i początek listopada wiąże się z wieloma „świętami”. Zaliczyć do nich można:

1 listopada – Wszystkich Świętych

2 listopada – Dzień Zaduszny

 

Ale również bywają bądź bywały obchodzone:

- Samhain – sabat wiccan,

- słowiańskie Dziady jesienne,

- Halloween.

 


Myślę, że to dobry moment by zatrzymać się na chwilę i przyjrzeć przeszłości oraz tolerancji wspominając m.in. „czarownice”. Temat pozostawiam Waszym indywidualnym przemyśleniom. Pozostawiam kilka przykładowych pytań, które możecie sobie zadać. Zaliczyć do nich można:

Co jest dobre?

Jak powinniśmy się zachowywać?

Jakie wnioski można wynieść z przeszłych wydarzeń?

Tolerancja

Zgodnie ze Słownikiem Wyrazów Obcych PWN tolerancja to:

1) liberalizm w stosunku do cudzych, odmiennych od naszych, poglądów, wierzeń, wyrozumiałość dla czyjegoś odmiennego postępowania.

2) odporność organizmu na czynniki szkodliwe, zdolność do znoszenia dużych dawek leków bez objawów chorobowych.

3) dopuszczalne odchylenie od ustalonych przepisowo norm dotyczących np. wymiaru, wielkości, formatu wytwarzanych przedmiotów.

Z francuskiego – tolérance, z łaciny tolerantia ‘wytrzymałość na coś’

„Słownik Wyrazów Obcych PWN. Wydanie Nowe” Wydawnictwo Naukowe PWN, redaktor tomu: Elżbieta Sobol, Warszawa 1995, Wydanie I, s. 1113

W drugim znaczeniu wyrazu użyto tego wyrazu w „Twoje okno tolerancji. Okiełznaj stres i zregeneruj się po urazach psychicznych” (Elizabeth Stanley).

 

Z pierwszym znaczeniem tego wyrazu związane są wpisy:

- Recenzja „O Współczuciu. Jak osiągnąć spokój wewnętrzny i zbudować lepszy świat” (Jego Świętobliwość Dalajlama, redakcja dr Jeffrey Hopkins),

- Wolność,

- Być normalnym?!.

Historia - czarownice

Uznaje się, że teren Polski (granice się zmieniały) należał do jednych z bardziej tolerancyjnych na przestrzeni wieków np.  w czasie „procesów czarownic”. Rzeczpospolita jednak nie była aż takim „krajem bez stosów” jakby chciała czy jakbyśmy my chcieli ją postrzegać. I choć początkowo, gdy fala procesów czarownic i karania ich śmiercią ogarniała inne kraje europejskie (Zachodnia Europa) na terenie Polski nie było to powszechne to z ”opóźnieniem” te zdarzenia pojawiły się również tu. Wspomina o tym Bohdan Baranowski w swojej książce „W kręgu upiorów i wilkołaków. Demonologia Słowiańska (Wydawnictwo Replika). W sprawie szczegółów odsyłam do publikacji.

 

Dla lepszego zrozumienia tematu...

O walce z „czarownicami” w Wielkiej Brytanii możecie posłuchać tu -> tytuł: Dark Age Britain's War With Witchcraft | A Century Of Murder | Timeline, Dr Suzannah Lipscomb, wstawione przez: Timeline - World History Documentaries, data: 21 kwi 2018.

Zainteresować Was może także odcinek od Not Just the Tudors "Emotions and the  History of Witchcraft" (podcast), tu przede wszystkim o "procesach czarownic" w Niemczech (południowo - zachodnie Niemcy).

Różnorodność

W XVI wieku na terenie Polski panowała pewna wolność religijna i właściwie żaden kraj nie mógł z nią (Rzeczpospolitą) się równać pod względem zróżnicowania etnicznego (ale także i religijnego).

 

Na przestrzeni wieków różnie wyglądała sytuacja osób „innowierzących”. Wielu uciekało właśnie na te tereny (na teren Rzeczypospolitej) by w miarę spokojnie żyć, ale… tak tu też jest jakieś ale. Sytuacja nie była jednolita i przez cały czas taka sama.

I tak np. arianie (bracia polscy, antytrynitarze) zostali zmuszeni albo do upuszczenia kraju albo do zmiany wiary. Ci którzy tego nie zrobili byli prześladowali. Niezadowolenie z ich potraktowania ukazał Wacław Potocki w swoim wierszu „Kto mocniejszy ten lepszy” (ultimatum postawiono w XVII w.). Powody takiego ich potraktowania były różne (jak to zazwyczaj bywa...).

Wiele pozytywnych skutków dla terenów należących do Rzeczypospolitej miało przybycie mennonitów potrafiących działać, żyć i wykorzystywać tereny depresyjne. Ich przybycie przyniosło wiele pozytywnych skutków.


Jak patrzeć na przeszłe wydarzenia? Ciekawy punkt widzenia przedstawiła Dr. Suzannah Lipscomb w swojej mowie na TED Talks -> Is the past a foreign country? | Suzannah Lipscomb | TEDxSPS, wstawione przez: TEDx Talks, data: 24 lut 2013.

Gdy będziecie leżeć na łożu śmierci jakich zachowań będziecie żałować? Jak chcielibyście wspominać swoje życie? Czego chcielibyście wiedzieć więcej? Jak chcecie być wspominani?


Życzę owocnych przemyśleń 😊



Pozdrawiam

Airi

 

Powodzenia w życiowych poszukiwaniach🐾

P.S. w tygodniu 1.11. - 7.11.2021 r. nie pojawi się nowy wpis.

P.S. 2. w związku z różnymi "świętami" występującymi na koniec października i na początku listopada ciekawie w ten okres mogą się wpisywać:

- "Wigilia Wszystkich Świętych" odcinek serialu z Poirotem (w tej roli David Suchet) bądź powieść (autorka: Aghata Christe)

- "Ghost Hunt" anime bądź manga,

- "Mushishi" ("Mushi-Shi") anime.


P.S. 3. Przeszło 80000 wyświetleń?! Dziękuję 😘



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kilka słów o Mistycznym Tarocie Marzyciela :)

Recenzja. M. Janiszewska, A. Klos „Jak być szczerym ze sobą"