Kobiece inspiracje – Jane Austen cz. 2

 Kobiece inspiracje – Jane Austen cz. 2

 

 

Dzisiaj ponownie chwilę zatrzymamy się przy postaci Jane Austen. Nie, nie będę nic pisać o najnowszym 'przeniesieniu na ekran' „Perswazji”. Lepiej pozostawmy ten temat…

 

Być może nie wiedzieliście jeszcze pewnej rozmowy o Jane Austen i jej domach (przede wszystkim jednym), rozmawiają Dan Snow i Lucy Worsley, od History Hit. Jeśli nie widzieliście to zostawiam Wam link do niej. Ciekawa rozmowa dla fanów autorki bądź tych, którzy chcą się czegoś więcej o niej dowiedzieć.

 


Część pierwszą kobiecych inspiracji dotyczących Jane Austen znajdziecie tutaj.

 

W świcie, w którym coraz więcej youtuberów przez określony czas próbuje żyć wg zasad, których przestrzegali znani, w tym różni geniusze i pisarze przyjrzenie się inspirującym postaciom pod względem jak wyglądało ich życie (a nie tylko jak być może wyglądał ich dzień czy jakiś wycinek ich życia - np. rutyna pisania. Choć te 'wycinki' też mogą być ciekawe i dające do myślenia, mogą nas zainspirować np. do przyjrzenia się naszej codzienności). Takie przyjrzenie się całości może pomóc spojrzeć inaczej na wytwory tych osób (dodatkowy kontekst), ich sposób postępowania jak i na nas samych - odbiorców ich dzieł, czy podziwiających ich dokonania.


Teraz lepiej rozumiem czemu na lekcjach polskiego wspominało się biografie autorów książek, które były omawiane. Nie jest to niezbędne dla lektury, czasami nawet lepiej nie wiedzieć pewnych szczegółów z życia "wielkich" bo wówczas nie wiadomo czy nadal 'możemy lubić' ich dzieła skoro nie byli "dobrymi ludźmi".

W planach mam przygotowanie krótkiego wpisu o Tych "wielkich", którzy nie byli wielkimi ludźmi.

W przypadku Jane Austen nie spotkałam się z żadną informacją, która mogłaby pokazywać by należała do tej grupy osób. Miała swoje wady i zalety, ale nie spotkałam się z żadną informacją, która by powodowała żebym miała moralne wątpliwości czy powinnam czytać jej książki.

 

Pozdrawiam

Airi

 

Powodzenia w życiowych poszukiwaniach 🐾

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dwie drogi

Recenzja. Arthur C. Brooks „Odkrywanie nowej mocy"