Wielcy nie tacy wielcy

Gdy Wielcy nie są Wielkimi Ludźmi

 

Chcielibyśmy by osoby, które coś osiągnęły w jakieś dziedzinie, mogą być w niej autorytetem bądź zrobili coś niezwykłego co wpłynęło na zmiany na świecie byli nieskazitelnymi postaciami. Ludźmi bez skazy, będącymi autorytetami i modelowymi postaciami pod każdym względem, w każdej dziedzinie.

Mamy takie pragnienia a nieraz nawet oczekiwania…            

                                                                                Niestety często okazuje się, że takimi nie są.

 


Są takie osoby, które dużo osiągnęły w jakieś dziedzinie (bądź tak się uznaje), ale gdyby przypatrzeć się ich biografii zaczynają pojawiać się zgrzyty. Czy można ich nazwać Wielkimi Ludźmi?

 

Nie będę tu dywagować czy słusznie uznaje się dane postacie za wyjątkowe i ważne. Są osoby, które tak uważają i nawiązują do ich dzieł, teorii po dzisiejszy dzień. Coś to znaczy…. Choć niekoniecznie to, że byli nieskazitelnie dobrzy i można stawiać ich na piedestał. Można ich cenić, ale niekoniecznie warto dokładnie iść ich drogą. Próba przekalkowania ich życia do naszego może zawieść nas na manowce.

 

Wspominałam, że ten wpis może się pojawić przy okazji postu „Kobiece inspiracje – Jane Austen cz. 2.

 

jesieniara

1)     Lewis Carroll

Nie mogłam rozpocząć od innej osoby. W końcu na blogu przeczytacie, że to taka Kraina Czarów (SwiatAiri, Kraina Czarów).

Przypatrując się jego biografii można mieć różne wątpliwości co do jego zażyłości z Alice Liddell i jej siostrami oraz innymi dziećmi. Nawet biorąc pod uwagę, że pewne normy społecznie i akceptowane sposoby zachowania w czasach kiedy żył były inne niż obecnie.

Najlepiej jak sami posłuchacie (po angielsku) ->  Who Wrote Alice In Wonderland? | The Secret World Of Lewis Carroll | Timeline, Timeline - World History Documentaries, wstawione na yt: 16 wrz 2017


Prawdy pewnie nigdy nie odkryjemy co było czym i jak naprawdę autor się zachowywał. Plama na obrazie zostaje, ale czy to ujmuje stworzonej przez niego opowieści?

 

2)     Jean – Jacques Rousseau

Pedagog. O wynikach jego pracy wspomina się np. podczas studiów pedagogicznych, ale nie tylko.

Zgodnie z Encyklopedią PWN „Rousseau Jean Jacques, 1712 – 78, francuski pisarz i filozof; wybitny przedstawiciel oświecenia, prekursor idei Wielkiej Rewolucji Francuskiej, teoretyk wychowania,; krytykował ustrój feudalny, głosił idee egalitaryzmu oraz hasło  kultu natury i uczucia.

„A-Z Mała Encyklopedia PWN. Wydanie drugie poprawione” (Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1996), s. 758

Ważna persona. A zarazem człowiek, który oddał swoje własne dzieci do sierocińca by nie przeszkadzały mu w pracy.

3)     Martin Luther 

Chciał zmian w kościele. Nie udało się. Za to powstał luteranizm. O jego osobie możecie posłuchać w jednym z odcinków Not Just The Tudors (od History Hit, prowadzony przez Profesor Suzannah Lipscom). Profesor Suzannah Lipscom rozmawia w nim z Lyndal Roper. Dzięki temu odcinkowi podcastu dowiedziecie się dlaczego postać ta jest problematyczna - nie jest kryształową osobą - oraz poznacie różne informacje z jego życia, coś poza tym, że jest autorem 95 tez.

 

Jego sposób zachowania wobec niektórych osób zdecydowanie może zostać uznana za problematyczny. Wydaje się, że osoba która chciała zmian w kościele, które nie są jakieś zdecydowanie złe będzie bardziej pozytywną postacią. Niestety nawet on był tylko człowiekiem i miał wiele wad.

4)     Pablo Piccasso

O jego rutynie i pewnych wątpliwościach co do jego postaci możecie posłuchać u Nathaniela Drew -> link do jego nagrania na yt.

 


Każda z tych postaci ważna jest pod innym względem. Obecny świat wyglądałby inaczej gdyby nie oni. Ale…

Nie byli idealni. Niektórych z nich być może nawet nie chcielibyśmy spotkać na swojej drodze.

 

Tak się trafiło, że powyższe postacie to tylko mężczyźni…

 

O kontrowersyjnych postaciach kobiecych możecie przeczytać np. w „Gorszycielkach”, autor: Jarosław Molenda. Wspominałam o książce tu

 

Pozdrawiam

Airi

 

Powodzenia w życiowych poszukiwaniach 🐾


P.S. Nadal nie mogę uwierzyć...
15.11. minęło 10 lat od momentu, gdy na blogu pojawił się pierwszy wpis...
N i e s a m o w i t e
Dziękuję, że jesteście 💓

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)

Popularne posty z tego bloga

Kilka słów o Mistycznym Tarocie Marzyciela :)