piątek, 19 września 2014

Recenzja.Katarzyna H. Kowalska „Skuteczny coaching. Jak zostać najlepszym trenerem osobistym i zamieniać życie innych na lepsze”

Katarzyna Helena Kowalska „Skuteczny coaching. Jak zostać najlepszym trenerem osobistym i zamieniać życie innych na lepsze”

 
                Tym razem w moje ręce wpadła książka „Skuteczny coaching” Katarzyny Heleny Kowalskiej. Napisana jest ona w przystępny sposób, do tego z książki tej można zaczerpnąć wiele przydatnych dla siebie rzeczy i to zarazem do pracy z kimś jak i z/nad samym sobą.

               
                Część rzeczy tu zawartych gdzieś już czytałam lub słyszałam, była to wiec częściowo dla mnie swoista powtórka. Inne zagadnienia zaś dopiero dzięki tej pozycji poznałam. Może być to przydatna lektura zarazem dla osób, które już coś tam o coachingu wiedzą jak i dla tych, którzy dopiero chcieliby się przekonać czym coaching jest i „z czym się go je”.

                Przekazywana treść jest w sposób przystępny dla czytelnika. Niektórym odbiorcom może jednak się nie spodobać różny sposób przekazywania wiadomości, sposób narracji. Mamy tu raz dialogi, wycięte treści niczym z sesji coachingowej (bądź takie w rzeczywistości) jak również treść typu pytanie – odpowiedź i jeszcze inne. Może to niektórych zdekoncentrować czy się nie podobać. Ten sam zabieg może powodować, że niektórym czytelnikom się to właśnie spodoba i uznają to za zaletę nie wadę. Mnie osobiście to specjalnie nie przeszkadzało ani też specjalnie nie odczuwałam swoistego „wow jak fajnie” czy nie miała poczucia euforii z powodu takiego przekazu treści, zbudowania tekstu.

                Warto zaznaczyć, że ważniejsze treści są pogrubione, nieraz nawet powtórzone i pogrubione. Co powoduje, że można łatwiej je zapamiętać czy bardziej zwrócić na nie uwagę. Do tego znajdziemy tu tzw. „wskazówki coacha” oraz różne ćwiczenia, które są przecież tak ważne i przydatne w tego typu książkach.

                Zastanawiać może zastosowanie w niektórych przypisać takiego źródła informacji jak Wikipedia. Wiadomo, że można tam znaleźć różne rzeczy, jednak raczej uważa się ją za niepewne źródło wiadomości. No ale cóż, widocznie autorka miała ku temu jakiś ważny powód.

                Dla zainteresowanych tematem afirmacji, w pozycji tej również co nie co o nich można przeczytać i spróbować zastosować zaprezentowany tu pomysł na negatywne myśli pojawiające się podczas ich pisania.

                Można znaleźć tu również kilka ciekawych cytatów, które korespondują z przedstawianą treścią. Tymi, które przypadły mi szczególnie do gustu to, m.in.:
- „Absurd jest niezbędny światu. Świat opiera się na niedorzecznościach” Fiodor M. Dostojewski
- „Bóg daje nam łaskę pogodzenia się z tym , czego nie można zmienić;
Odwagę, by zmieniać to, co można zmienić;
I mądrość, byśmy odróżnili jedno od drugiego.” Reinhold Niebuhr

                Reasumując „Skuteczny coaching” czyta się przyjemnie i dość szybko a do tego można dla siebie zaczerpnąć z niej, tej pozycji, sporo. Może być zarazem pomocna podczas pracy z innymi ludźmi jak i z a właściwie nad samym sobą. Niektóre rzeczy tu zawarte można również znaleźć w innych miejscach czy to w książkach czy na szkoleniach związanych z coachingiem, ale nie znaczy to, że czegoś nowego nie można z podanej tu treści wyciągnąć. Można coś powtórzyć a może przepracować coś nowego czy w końcu coś nowego odkryć, poznać. A dla osób pragnących czegoś w ogóle się dowiedzieć o coraz bardziej popularnym coachingu może to być przydatne źródło informacji otwierające ich drogę ku temu światu.

Udanego czytania :)

 Airi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz