poniedziałek, 2 marca 2015

Recenzja. Adam Cash „Psychologia dla bystrzaków” Wydanie II

Adam Cash „Psychologia dla bystrzaków” Wydanie II.

 
            „Psychologia dla bystrzaków” to kolejna pozycja z serii „For Dummies”. Tytuł oryginału brzmi: „Psychology For Dummies, 2nd Edition”. Nie będę tu roztrząsać różnic w tym jak można definiować i tłumaczyć słowa ‘bystrzaki’ i ‘dummies’. Nie to tu jest najistotniejsze (z resztą kiedyś już o tej różnicy pisałam).


            Pozycja zawiera różnorodne informacje związane z tytułowym tematem, czyli psychologią. Wszystko przekazane jest w zrozumiałym sposób, językiem łatwym do przyswojenia przez czytelnika.

            Do czego mogłabym się przyczepić? Chyba jedynie do dość małej czcionki (która jednak jest zrozumiała patrząc na rozmiary książki). Jest ona mimo wszystko czytelna, ważne jest tu jednak chociażby światło, przy którym się ją czyta. Lektura przy gorszym świetle lub dla osoby z wadą wzroku może spowodować zmęczenie oczu podczas czytania. No, ale nie jest najgorzej. Można też znaleźć małe błędy w druku. Nie są jednak one nagminne i mocno nie rzucają się w oczy. Nie mam więcej niczego takiego co mogłabym uznać za coś co przeszkadza w czytaniu czy zrozumieniu tekstu.

            W treści można znaleźć wielokrotne odwołanie do pewnego linku, gdzie według tego co podano można znaleźć bezpłatne teksty. Z tego co patrzyłam, jest tam 6 „artykułów” w tym 2 testy. Wydaje się, że rzeczywiście są darmowe.

            Nie jest to cienka pozycja, ma około 330 stron głównego tekstu. Składa się z sześciu części, a mianowicie:
- Wstęp do psychologii
- Jak działa mózg (i reszta ciała)?
- Myślenie, czucie i działanie
- Ty, ja i cała reszta
- Twoja nowa, lepsza osobowość
- Dekalogi.
Są tutaj też różne wyróżnienia tekstu między innymi różne ramki. Do tego są tu przeróżne tabele i rysunki.

            Autorem publikacji jest Adam Cash – psycholog. Specjalizuje się on w psychologii dzieci, autyzmie a także zaburzeniach rozwoju, procesie uczenia się, poznawaniu oraz rozwoju neurologicznym. O czym dowiedzieć się może czytelnik z rozdziału O autorze. Można po zawartych tam danych uznać, że wie on czym pisze. Tym samym, że książka jest w dużym stopniu wiarygodna.

            W „Psychologii dla Bystrzaków” odnaleźć można wiele różnych informacji chociażby o metateorii poznawczej czy socjokulturowej. Jak również wiadomości o psiej ślinie i Iwanie Pawłowie (rosyjski psycholog) i wiele, wiele innych.

            Jeśli więc ktoś chce się czegoś dowiedzieć na temat psychologii myślę, że spokojnie może zajrzeć do tej pozycji. Jest duże prawdopodobieństwo, że coś ciekawego dla siebie tu odnajdzie.

Pozdrawiam,

Airi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz