piątek, 16 września 2016

Recenzja. Małgorzata Bajko, Monika Janiszewska „(Nie)grzeczni?"

Małgorzata Bajko, Monika Janiszewska „(Nie)grzeczni? Codzienne sytuacje widziane oczami rodzica i dziecka. Zaskakujące, rozśmieszające, wprawiające w zadumę.”


            Książka „(Nie)grzeczni?” skierowana jest dla rodziców dzieci w wieku 0 – 6 lat. To poradnik ukazujący różne sytuacje i z perspektywy rodzica jak i z pozycji dziecka.


            Odnaleźć tu można między innymi odwołanie się do wypowiedzi zamieszczonych na pewnych forach internetowych. Przedstawiono też sytuacje z życia autorek. Rozmawiano również z dziećmi na przykład z jednego z podwrocławskich przedszkoli.

            Użyta czcionka jest stosunkowo duża i czytelna. Sama publikacja zaś jest stosunkowo niewielkich rozmiarów, przypomina trochę książeczkę dla dzieci. Dzięki temu łatwiej można ją ze sobą gdzieś zabrać na przykład w damskiej torebce w jakąś podróż czy ogólnie gdzieś poza dom.

            Ukazano tu między innymi, że sformułowania „grzeczny” czy „niegrzeczny” są pojęciami względnymi. Przedstawiono również jak autorki rozumieją tą „grzeczność”.

            Przedstawiono tu również różne etapy rozwoju dziecka. Są tu również różne Komentarze Psychologa. Do tego informacje również przekazywane są poprzez rysunki, „scenki”.

            Ogólnie ciekawa książka poprzez przedstawienie różnych punktów widzenia. Nie jest to instrukcja obsługi dziecka ani lista nakazów i zakazów dla rodziców. Może to być dodatek do ich własnych doświadczeń, wsparcie dla nich, pewna podpowiedź. Najbardziej może przypaść do gustu osobom, które zostały dopiero co rodzicami lub niebawem nimi zostaną. Dla rodziców 6 – latków będzie to już bardziej coś w rodzaju ciekawostki.Pozdrawiam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz