Ikigai


Ikigai


Bywa przedstawiane za pomocą diagramu przypominającego płatki, bądź jak ktoś woli sam kwiat. Składa się on z 4 kół zachodzących na siebie. Wskazują one na:

- to co kochasz,
- to co potrzebuje świat,
- to za co możesz uzyskać, zdobyć/zarobić pieniądze,
- to w czym jesteś dobry.
Ich połączenia (połączenia tych kół) reprezentują:
- misję osoby (kochasz to i jest to potrzebne),
- powołanie (jest potrzebne i możesz zdobyć pieniądze),
- zawód (masz płacone i jesteś w tym dobry),
- pasję (jesteś w tym dobry i to kochasz).
W samym centrum jest ikigai, swoisty strzał w dziesiątkę. Połączenie wszystkich kół -> kochamy to, świat tego potrzebuje, mamy z tego pieniądze (możemy z tego żyć) i jesteśmy w tym dobrzy. Chyba najlepsza sytuacja jaka może się trafić w życiu. Bywa tłumaczone jako powód do życia. To to co napędza nas by wstawać rano z łóżka i działać.
Uważa się, że to jedno z tych pojęć, które przy tłumaczeniu tracą w jego wyniku swoją niezwykłość i jakby część swojego znaczenia. I tak ikigai to po prostu ikigai 😊.
To słowo pochodzące z języka japońskiego. Uznaje się, że składa się z dwóch członów ‘iki’ oraz ‘gai’. Pierwsze tłumaczone jako życie, drugie używane do opisu wartości czegoś. ‘Gai’ bywa wywodzone od słowa ‘kai’ tłumaczonego między innymi jako muszla.
Pojęcie nieraz wiązane z psychologią. Z „badaniami” nad nim (tym pojęciem) wiązany jest Akihiro Hasegawa (tak przynajmniej jest podawane w różnych artykułach na temat tego pojęcia).

Pozdrawiam,
Airi


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dwie drogi

Recenzja. Arthur C. Brooks „Odkrywanie nowej mocy"