Recenzja. A. Pogorzelska, P. Wójcik, B. Wójcik „Jak pracować zdalnie i nie zwariować”


Aleksandra Pogorzelska, Patryk Wójcik, Barbara Wójcik „Jak pracować zdalnie i nie zwariować”


            „Jak pracować zdalnie i nie zwariować” ukazuje jak można podejść do pracy w domu (niektóre uwagi mogą przydać się także osobom uczącym się). Powstała w specyficznych czasach, ale informacje tu zwarte mogą przydać się także gdy będą one w spokojnie.

            Zainteresowani?


            Przyjrzyjmy się więc pozycji bliżej. Ma około 190 stron tekstu. Czcionka czytelna. Odrobinę mogłaby być większa, powodowałoby to większy komfort podczas lektury, szczególnie jeśli ktoś pracuje przy komputerze cały dzień (czy w jakiś inny sposób męczy oczy podczas dnia).

            W pozycji odnaleźć można odwołania do badań, przeróżnych teorii psychologicznych oraz cytaty (np. przywołanie wypowiedzi Steve’a Jobsa). Ale także wspomina się tutaj: Ikigai, metodę Marie Kondo, taktykę Roberta Korzeniowskiego, a także metodę eliminacji. Odnaleźć można także odwołanie do zegara biologicznego, wskazanie, że produktywność to nie to samo co wielozadaniowość, podpowiada się jak ustalać priorytety. Nie obyło się także od krótkiego omówienia tematu stresu. Podęto tu także tematykę związaną z komunikacją i proszeniem o pomoc, także o technikach perswazji (typu „stopa w drzwiach”). Wspomniano także „pochodzenie” niektórych wyrazów, np. priorytet (sposób jego stosowania).

            W kilku miejscach podkreślono kontekst powstania publikacji. Może to pomóc zrozumieć późniejszym odbiorcom zrozumieć dlaczego podjęcie pewnych zagadnień związanych z pracą zdalną stało się takie ważne.

            Spodobał mi się sposób power hour (związana z trzymaniem się ustalonych granic). Ukazano także technikę o ciekawej nazwie - „zjedz tę żabę” (sposób wybierania zadań do realizacji) wraz z podpowiedzią jak można ją zastosować. Ukazano także 4 główne chronotypy. Podejmowana więc tu tematyka pomimo stosunkowo niewielkiej ilości stron jest szeroka. Różne rzeczy opisane są tu w prosty i krótki sposób.

+ wiele ciekawych informacji
- (bardziej uwaga niż minus samej publikacji) by coś zadziałało trzeba najpierw spojrzeć na prezentowaną treść przez pryzmat indywidualnego przypadku odbiorcy, mogą być wskazówką, podpowiedzią, ale nawet najlepsza rada niekoniecznie będzie skuteczna na pewnym specyficznym gruncie

            Pozycja może zaciekawić: osoby, które przewidują, że praca zdalna znów może im się przydarzyć, ale jeszcze się z nią nie oswoili; osoby pracujące w domu – np. prowadzące własną niewielką działalność gospodarczą (bądź planującymi rozpocząć samozatrudnienie); osoby zainteresowane różnymi teoriami psychologicznymi.

            Książka ciekawa, może okazać się przydatna w tych niestabilnych czasach, w których przypadło nam żyć.

Życzę Wam zdrowia.

Pozdrawiam,
Airi


Powodzenia w życiowych poszukiwaniach i na życiowych zakrętach 🐾

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dwie drogi

Recenzja. Arthur C. Brooks „Odkrywanie nowej mocy"

Wielcy nie tacy wielcy