EMDR

 EMDR

 

Dzisiaj na chwilę zatrzymamy się przy pewnej terapii….

Skrót EMDR, pochodzi on od słów: Eye Movement Desensitization and Reprocesing.

 


EMDR jest uznawana za skuteczną terapię leczenia traumy, skutków bolesnych doświadczeń. Może być stosowana wobec różnego rodzaju problemów m.in. zespołu stresu pourazowego, zaburzeń nastroju, zaburzeń lękowych, zaburzeń odżywiania, uzależnień od substancji psychoaktywnych, zaburzeń osobowości czy dysocjacyjnych

To terapia psychoterapeutyczna, która pierwotnie miała na celu właśnie złagodzenie stresu związanego z traumatycznymi wspomnieniami. Ma służyć do adaptacyjnego rozwiązania. Dzięki terapii ma nastąpić złagodzone cierpienia emocjonalnego, przeformułowanie negatywnych przekonań i zmniejszenie pobudzenia fizjologicznego. 

Uznaje się, że terapia EMDR może być adresowana do różnych grup pacjentów, niezależnie od ich wieku czy też stanu fizycznego. Tym samym może zostać wykorzystana do pomocy zarówno małym dzieciom jak i osobom starszym, osobom fizycznie zdrowym jak i chorym (np. onkologicznie). 

 


Prace nad terapią zostały zapoczątkowane ponad 30 lat temu. Obserwacje i badania przeprowadzone zostały przez Francine Shapiro (amerykańską psycholog i pedagog). To właśnie ona w 1987 r. zauważyła, że szybkie i powtarzające się ruchy gałek ocznych, wykonywane w określonym kontekście, mogą zmniejszyć intensywność niepokojących myśli i emocji.

Podczas terapii EMDR klient zajmuje się materiałem zaburzającym emocje w krótkich, sekwencyjnych dawkach, jednocześnie koncentrując się na bodźcu zewnętrznym.

 


Na stronie WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) odnaleźć można informację, że w przypadku osób cierpiących na zespół stresu pourazowego (PTSD) warto rozważyć skierowanie na zaawansowane metody leczenia. Zaliczono do nich m.in. terapię poznawczo-behawioralna (CBT) a także nazwaną tu „nową techniką” EMDR. Uznano, że techniki te pomagają ludziom zredukować żywe, niechciane, powtarzające się wspomnienia traumatycznych wydarzeń. Promuje się rozwój szkoleń i superwizji, aby techniki te mogły być szerzej dostępne.

 


Ciekawi? Przydatne strony:

https://emdr.org.pl/o-emdr/ - Polskie Towarzystwo Terapii EMDR

https://www.emdr.com/what-is-emdr/ - EMDR Institute, Inc. Stworzone przez Francine Shapiro, PhD

 strony aktywne 08.03.2021 r.

Pozdrawiam,

Airi

 

Powodzenia w życiowych poszukiwaniach 💕🐾

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dwie drogi

Recenzja. Arthur C. Brooks „Odkrywanie nowej mocy"

Wielcy nie tacy wielcy