Manifestowanie - wprowadzenie cz. 2

Manifestowanie - część druga wprowadzenia...

Dzisiaj przyjrzymy się pojęciu manifestowanie i nie tylko…

Pierwszą część wprowadzenia do tematu znajdziecie tu.

 


Pojęcie manifestowanie nie jest jedynym, które bywa używane do opisania bardzo podobnych procesów jakie są z nim związane.

Ściśle połączone jest z ‘przyciąganiem’. Manifestowanie ma nam pomóc „przyciągnąć” to czego pragniemy do naszego życia. Ma nam pomóc zmienić nasze życie by było „lepsze”, bardziej takie jakie byśmy pragnęli by było.

 

Gabrielle Bernstein pisze o czymś bardzo podobnym jak manifestowanie. Używa jednak pojęcia "atraktora" (a właściwie nawet "super atraktora"). Dokładnie pisze o „Super Attractor”, ale w sumie można by się pokusić o przetłumaczenie tego jak wspomniałam wcześniej…, zdecydujecie sami poniżej znaczenia wyrazów.

 

W Collins Dictionary wyraz ‘attractor’ tłumaczony jest jako "1. a person or thing that attracts; 2. (Physics) a state or behavior toward which a dynamic system tends to evolve, represented as a point or orbit in the system's phase space” (amerykański angielski). Pierwsza definicja wskazuje więc, że to słowo wskazuje na osobę, która przyciąga. Drugie tłumaczenie związane jest z fizyką. W tym momencie nie będę go więc tłumaczyć.

 

W języku polskim jak to przedstawia encyklopedia PWN „atraktor”  to „(mat.) w teoriach rozważających modele zjawisk zmiennych w czasie: punkt lub zbiór, który w trakcie pewnego procesu przyciąga punkty leżące w jego otoczeniu”. Tym samym odnosi się do nauk ścisłych i bardziej związane jest właśnie z drugą definicją z Collins Dictionary.

Ciekawie wygląda to przypatrując się tłumaczeniom w Słowniku Wyrazów Obcych PWN („Słownik Wyrazów Obcych PWN. Wydanie Nowe” Wydawnictwo Naukowe PWN, redaktor tomu: Elżbieta Sobol, Warszawa 1995, Wydanie I) tu brak atraktora, ale za to mamy pojęcie ‘atraktant’ to „środek fizyczny lub chemiczny, wabiący owady i gryzonie, stosowany głównie do zwalczania szkodników” (od ang. ‘attract’ przywabiać).

Znajdziemy w tym słowniku także takie wyrazy jak atrakcyjny (który jak wskazano związany jest z wyrazem atrakcja. To pojęcie zaś tłumaczone jest jako „1. to co przyciąga uwagę, interesuje swą niezwykłością; urozmaicenie, niespodzianka, rozrywka, przyjemność. 2. daw. przyciąganie, łączność, spójna, związek. (niem. attraktion, fr. attraction, z łac. attractio ‘przyciąganie’).  

 


Zgodnie z powyższym myślę, że w przypadku "Super Attractor" możemy mówić o 'super atraktorze' lub ‘super atrakancie’, ale to pierwsze jakoś lepiej brzmi.  Choć w języku polskim nie ma to tak bezpośredniego połączenia z człowiekiem... i może to być trochę „naciągane”, ale nie widzę lepszego przetłumaczenia… chyba że nazwiemy kogoś ‘Wspaniałym Przyciągaczem’ 😉.

 

Ale wróćmy do manifestowania... tu wspomniany Słownik Wyrazów Obcych prezentuje następującą definicję:

Manifestować to „1. Brać udział w manifestacji. 2. Ostentacyjnie okazywać swoje uczucia , zaznaczać swoje stanowisko, głosić przekonania , poglądy w sposób zwracający uwagę (niem. manifestieren, fr. Manifester, z łac. manifesto ‘czynię jawnym’).

Według tego Słownika Wyrazów Obcych:

Manifestant to ten, kto manifestuje, uczestnik manifestacji; demonstrant (fr.)

A Manifest łączony jest z orędziem czy uroczystą odezwą, to też protest publiczny.

Rozumiecie więc teraz moje wątpliwości co do tego pojęcia, o których pisałam w pierwszej części wprowadzenia.


Czy też czasem macie wątpliwości jak coś powinno zostać nazwane lub jakie pojęcie powinno do jakiegoś zagadnienia zostać użyte?

 

To tyle na dzisiaj.

Pozdrawiam i życzę👣Powodzenia w życiowych poszukiwaniach 🐾

Airi

 P.S. znacie jakieś dobre i ogólnie dostępne programy do obróbki zdjęć? Jeśli tak dajcie znać w komentarzu, za pomocą formularza kontaktowego lub na maila podanego w zakładce/podstronie Kontakt. Z góry bardzo dziękuję za Wasze podpowiedzi.

 Zdjęcie zrobione telefonem.

Wpis nie jest sponsorowany.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dwie drogi

Recenzja. Arthur C. Brooks „Odkrywanie nowej mocy"

Wielcy nie tacy wielcy