wtorek, 30 lipca 2013

motyw, symbol, sen itp...

Interesując się tematyką różnych motywów, symboli a także tym co ukazuje się w naszych snach (co łączy się z poprzednimi zagadnieniami) myślę, że warto zainteresować się mitologią z różnych regionów. Nie tylko tą bardziej znaną - grecką czy rzymską, ale również poznać wierzenia innych ludów.
Nie odkrywam tu żadnej Ameryki, ale pomyślałam, że warto o tym wspomnieć. Bo takie mitologie, różnorakie publikacje opisujące wierzenia czy rytuały, obrzędy mogą stać się dla nas ciekawym źródłem wiedzy.
Pozdrawiam

5 komentarzy:

 1. To w sumie trafne spostrzeżenie, ale jednak polecałbym Europejczykom poruszać się w mitologii związanych z Europą i ich najbliższym regionem. Sny Hindusów czy Chinczyków mogą być dla nas totalnie niezrozumiałe, a z drugiej kwestii my raczej nie doświadczymy snów w takiej postaci jak oni i vice versa.

  Choć z drugiej stronie w dobie internetów, niektóre elementy przywarły do Europejczyków na dobre. To pokazuje, że kultura ewoluuje. Jednakże w 99,9% przypadków interpretując sen obędziemy się bez wschodnich mitologii, a pewnie w wielu przypadków i bez mitologii, musimy się tylko chwycić dobrze poznanej psychologii i wiedzy o samej osobie

  Ciekawostką jest też, że gdy korzystamy z jakiejś metody wróżenia, to podświadomość potrafi w snach wykorzystać symbolikę tej metody :)

  Powodzenia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Adamie :)
   Poruszasz interesujące zagadnienie. Masz sporo racji w tym, że część z tego co np. zawarte jest opracowaniach chińskich czy innych nam orientalnych może nam być obce i trudne do zrozumienia i czy to dotyczy samych snów czy wierzeń z tych rejonów itp. Nie mniej jeśli chodzi o zbiór samych symboli (nawet nie odnosząc się tu do snów) mogą one być ciekawym źródłem informacji. I można tam znaleźć rzeczy zarazem podobne do "naszych" jak zupełnie inne. Co też jest ciekawym doświadczeniem ;)

   Nie piszę, że wiedza ta jest niezbędna. Jednak może być pomocna. Co jednak pomoże jednemu komuś innemu niekoniecznie ;)

   ... Z psychologią to może i jakoś ludzie się spotkali obecnie w taki czy inny sposób... ale czy poznali samych siebie?? ;p

   Co do ciekawostki możliwe... u siebie nie zaobserwowałam...
   Ale za to np. lektura pewnych mitologii pozwoliła mi spojrzeć szerzej na symbolikę pewnych kart AW w tarocie ;P

   Dziękuję za ciekawy komentarz i za to, że zaglądasz :)

   Usuń
 2. Wyjdzie tutaj moje czepialstwo, ale użyłbym innego określenia niż "źródło informacji". Określenie "źródło inspiracji" pasuje mi bardziej :)

  A analiza symboliki Golden Down, pozwoli Ci spojrzeć na nie jeszcze inaczej :) (jeśli jeszcze nie patrzyłaś na symbole używane w ich obrzędach)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hmm... "źródłem inspiracji" też mogą być ;) ale informacji też... a przynajmniej ja to tak widzę :> Ale to może tylko mój punkt widzenia ;)

   Masz na myśli Hermetyczny Zakon Złotego Brzasku?? bo wujek google pod pojęciem Golden Down jeszcze inne zagadnienie mi wynalazł nt organizacji politycznej czy czymś w tym rodzaju ;) Jeśli o niego chodzi to na razie tylko pobieżnie o nim czytałam. Ale to jedno z tych zagadnień, któremu chciałabym się bliżej kiedyś przyjrzeć...

   Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. tak, miałem na myśli Hermetyczny Zakon Złotego Brzasku :)

  OdpowiedzUsuń