wtorek, 4 listopada 2014

Recenzja. Joyce Lain Kennedy „Rozmowa kwalifikacyjna dla bystrzaków”

Joyce Lain Kennedy „Rozmowa kwalifikacyjna dla bystrzaków”

 
            Oryginalny tytuł „Rozmowy kwalifikacyjnej dla bystrzaków” brzmi „Job Interviews for Dummies, 3rd Edition”. Jest więc to kolejna pozycja z serii „for Dummies”, o znaczeniu i rozbieżności z polskim tłumaczeniem w tytule, tego słowa, już pisałam (dummy – głupek).


            W pozycji tej można znaleźć ciekawe porównanie do teatru, spektaklu. Nie jest do niego jednak przyrównane samo życie a jego pewna cześć, mały wycinek a mianowicie rozmowy kwalifikacyjne. One chcąc nie chcąc stały się pewnym elementem naszego życia, szczególnie jeśli jesteśmy osobami poszukującymi pracę i mamy to szczęście, że przeszliśmy etap związany z analizowaniem naszego CV.

            „Rozmowa kwalifikacyjna jest jak teatr” taki cytat znajduje się na stronicach tej książki dla „bystrzaków”. Do tej tezy nawiązuje również ilustracja znajdująca się na okładce.

            Co znaleźć więc można w tej książce? A chociażby różnorakie wskazówki czego można się spodziewać podczas tejże ważnej rozmowy. Jak również na przykład znaleźć można informacje o używaniu nowoczesnych technologii podczas wyboru „właściwych kandydatów” na dane stanowisko. Może nie wszystkie zawarte tu informacje będą przydatne do każdej rozmowy, ale znajdują się tu również pewne uniwersalne wiadomości, chociażby że często wybierani są Ci kandydaci, których osoba rekrutująca bardziej polubi, choć mogą mieć trochę niższe kwalifikacje od jakiegoś innego kandydata, ale który tej osobie „nie przypadł do gustu”.

            We Wstępie tej niezbyt cienkiej publikacji, mającej około 290 stron, znajduje się między innymi opis z jakich części składa się książka oraz dla kogo jest przeznaczona. Na stronicach pozycji znaleźć można liczne odniesienia co i w jakim rozdziale można odnaleźć, przeczytać. Gdzie szerzej poruszono jakieś wskazane kwestie.

            W samej Części I „A zwycięzca to… Ty!” zawarte są swoiste informacje w pigułce. Nakreślona została tu tematyka, która szerzej została opisana na stronicach dalszej części publikacji. W razie więc, gdy przed rozmową kwalifikacyjną zostało mało czasu a dopiero książka trafiła w ręce czytelnika można posiłkować się informacjami z tejże części oraz zerknąć na wskazane rozszerzenie tematu w danych rozdziałach. W zależności co nam najbardziej jest potrzebne.

            Może nie wszystkie zawarte tu informacje przydadzą się odbiorcy. Jednak część z nich może przydać się podczas przygotowania się do aktu rozmowy kwalifikacyjnej. Znajduje się tu wiele różnych informacji. I choć część danych bardziej przystaje do sytuacji w Stanach Zjednoczonych to mogą one również w bliższej czy trochę dalszej przyszłości przydać się również u nas. Do tego część danych po prostu jest uniwersalnych.

Powodzenia,

Airi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz