poniedziałek, 18 maja 2015

Recenzja. Jarosław Jankowski „ Czy wiesz, kim jesteś? Przewodnik po 16 typach osobowości ID16™©”

Jarosław Jankowski „ Czy wiesz, kim jesteś? Przewodnik po 16 typach osobowości ID16™©”

 
„Czy wiesz, kim jesteś?” to pozycja, w której znaleźć można test osobowości oraz opis poszczególnych ich typów.

Książka ta ma około 270 stron. Rozpoczyna się Wstępem, później znajdują się ogólne informacje o tytułowej typologii osobowości (ID16™©). Następnie zamieszczony jest test osobowości do wypełnienia, składa się on z trzech części. Po jego wypełnieniu, zliczeniu wybranych odpowiedzi i wyselekcjonowaniu kodu i odczytaniu odbiorca ma możliwość zapoznania się jaki ma typ osobowości według przestawionego tu podziału. Może to być na przykład: Administrator, Artysta, Idealista, Opiekun, Strateg itd.
Poszczególne typy osobowości są tu dość szczegółowo opisane. Nakreślone są tu między innymi takie zagadnienia jak:
- osobowość z zarysie;
- ogólna charakterystyka;
- społeczny aspekt osobowości;
- praca i ścieżka kariery zawodowej;
- potencjalne mocne i słabe strony;
- rozwój osobisty.
            Na końcu publikacji odnaleźć zaś można Bibliografię oraz Dodatek, w którym znaleźć można między innymi orientacyjny podział poszczególnych typów osobowości w populacji czy orientacyjny udział kobiet i mężczyzn w populacji osób o danym typie osobowości. Niektóre z przedstawionych tu danych dotyczących danego typu (typu osobowości) są też zawarte w rozdziale jemu poświęconemu.
            Wypróbowałam zamieszczony w „Czy wiesz, kim jesteś?” test na sobie i kilku najbliższych osobach i… dużo się zgadza. Może nie 100% przedstawionego tu opisu, ale większa część jest zgodna z tym jaka dana osoba jest czy jak bywa postrzegana. Warto pamiętać, że nie jest to żadna wyrocznia, ale coś co może pomóc lepiej zrozumieć siebie, a także być jedną ze wskazówek nad czym można popracować czy jaki kierunek w swoim życiu obrać. Jak zwykle przydatny jest dystans do przedstawionych treści, ale warto zaznaczyć, że przedstawione tu opisy mają w sobie dużo prawdy.
            Sposób przekazania informacji jest dość przejrzysty i czytelny. Pewne rzeczy się powtarzają, ale głównie tylko tam gdzie wydaje się to z różnych względów potrzebne i „niezbędne” np. przy każdym typie osobowości w pewnych miejscach są podobne formułki, ten sam tekst. Zrozumieć można jednak te powtórzenia szczególnie uznając, że odbiorca przede wszystkim będzie czytał tylko opis tej osobowości, która wyszła mu w teście.
            Publikacja ta może się przydać i tym, którzy chcą siebie lepiej poznać, jak i tym, którzy chcą się rozwijać i zobaczyć na czym stoją. Przydatna może być również dla tych, którzy wybierają przykładowo swoją ścieżkę kariery czy zastanawiają się nad wyborem jakiegoś kierunku nauki.

Pozdrawiam,

Airi

2 komentarze:

 1. Hei Airi:) Podoba mi się ta czcionka na Twoim blogu, jest o wiele lepsza w sensie łatwiej i szybciej mi się czyta Twoje słowa. Ponadto ciekawa książka się zapowiada ,nie wiedziałem ,że kiedykolwiek ktoś napisze książkę o typach osobowości człowieka:) Pozdrawiam Seniram;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, miło Cię widzieć :) Cieszę się, że zaglądasz.
   Tak, ciekawa pozycja :>
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń