Recenzja. O. J. Sofer „Powiedz, co myślisz”

 Oren Jay Sofer „Powiedz, co myślisz. Uważność w sferze porozumienia bez przemocy”

 

            Na okładce przeczytamy jeszcze: „Jak mówić własnym głosem. Wypowiadać się w autentyczny sposób i uważnie słuchać”. Innymi słowy książka dotycząca komunikacji.

 

            Szukacie czegoś by podszlifować swoje umiejętności dotyczące komunikacji? Zastanawiacie się czy ta pozycja w czymś może Wam pomóc? Ta recenzja jest dla Was. 😊

 

            Autor nawiązuje do zdarzeń z własnego życia by ukazać dlaczego poruszane tematy są dla niego ważne i jak doszedł do pewnych wniosków. Zdecydowanie można to uznać za plus pozycji. Nie zalewa swoimi życiem i przeżyciami, tylko są one tłem do prezentowanej treści byśmy mogli lepiej zrozumieć to co chce on przekazać.

 

            Przekazywane informacje dotyczące komunikacji są powiązane z:

- buddyzmem,

- porozumieniem bez przemocy,

- Somatic Experiencing.

Połączone tu zostały w „jedną rzekę” jak to sam określił autor. Podkreśla on też, że słowa mają moc (o czym pisałam już na blogu, wspominałam też o porozumieniu bez przemocy). Oren Jay Sofer podpowiada co zrobić by nasze rozmowy były bardziej efektywne, choć gdy zaczniemy wprowadzać zmiany może okazać się, że jest nam ciężej niż przed rozpoczęciem ich wprowadzania. Autor też o tym  sam ostrzega.

 

            Nie każdemu odbiorcy spodoba się odwołanie do buddyzmu, uważności i medytacji. Choć może najmniej do tej środkowej. W wielu miejscach zaczęto się do nich odwoływać, co nie każdemu może się podobać. Można czuć pewien przesyt. Piszę o tym m.in. dlatego, że nie tylko „czepiam się” specyficznych odwołań do religii chrześcijańskiej (jak np. przy recenzji „Świętego Eneagramu”). Na szczęście w tym przypadku nie zdarzyły się jakieś bardzo specyficzne odwołania czy porównania do buddyzmu. Wszystko jest zręcznie połączone i za bardzo nie kłuje w oczy.

 

            Autorem przedmowy jest: Joseph Goldstein. Za przekład odpowiedzialny był: Leszek Sielicki. Tytuł oryginału: „Say What You Mean: A Mindful Approach to Nonviolent Communication”. Copyright oryginału z 2018 r. Polskiego wydania z 2021 r. Helion S.A. Sensus.

 

+ ćwiczenia, niektóre dostępne nawet w wersji audio

+ przystępnie napisana

+ ciekawy punkt widzenia

+ odniesienia do porozumienia bez przemocy

 

            Jestem bardzo zadowolona, że miałam możliwość zapoznania się z treścią tej publikacji. Dziękuję autorowi za jej stworzenie oraz wszystkim osobom dzięki, którym książka powstała a później trafiła na polski rynek.  Nie nazwałabym tego wytworu podręcznikiem dotyczącym komunikacji, ale możemy dzięki niej polepszyć swoje kompetencje w tym zakresie a nawet być lepszymi ludźmi.

 

            Dla kogo? Osób zainteresowanych rozwojem, chcących lepiej porozumiewać się innymi ludźmi. A także dla tych, którzy pragną być bardziej uważni w swoim życiu, czy bardziej empatyczni. Bo i do tego tematu odwołuje się autor.

 

            Czy polecam? Tak. Nie jest idealna (oczywiście), ale zawiera przykłady, ćwiczenia i została napisana w przystępny sposób. Zdecydowanie jestem na tak.

 

            Czy może pomóc podszlifować umiejętności dotyczące komunikacji? Tak. Pewne rzeczy pomoże sobie przypomnieć, niektóre może nawet poznać, zrozumieć. Jak najbardziej może pomóc.

 

            Czy może w czymś Wam pomóc? W czymś na pewno 😆😉. Zależy czego dokładnie szukacie. Dlatego zawsze polecam zajrzenie do publikacji i jej przejrzenie. Pomaga to chociażby w sprawdzeniu czy dany sposób przekazu nas nie drażni... wtedy ciężko by nawet pozycja napisana z najlepszymi założeniami mogła nam pomóc. A wręcz może popsuć nam nastrój.

 

            Reasumując jeśli szukacie pozycji dotyczącej komunikacji, nawiązującej do porozumienia bez przemocy i nie przeszkadzają Wam odwołania bezpośrednio bądź pośrednio związane z buddyzmem to ta pozycja może stać się ciekawym towarzyszem, pomocą by lepiej przyjrzeć się jak się komunikujemy i być może do wprowadzenia pewnych zmian. Zachęca do przećwiczenia zaprezentowanych tu propozycji i popracowania... właściwie nad sobą.

 

Pozdrawiam,

Airi

 

Powodzenia w życiowych poszukiwaniach 🐾

Powiedz, co myślisz


Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)

Popularne posty z tego bloga

Kilka słów o Mistycznym Tarocie Marzyciela :)

kilka słów o "Gorszycielkach", J. Molenda