poniedziałek, 6 stycznia 2014

Recenzja. Rajiv Mehrotra, „Rozmowy z Dalajlamą. O życiu, szczęściu i przemijaniu”


Rajiv Mehrotra, „Rozmowy z Dalajlamą. O życiu, szczęściu i przemijaniu”                Tym razem przyszło mi zabrać się za lekturę pozycji: „Rozmowy z Dalajlamą. O życiu, szczęściu i przemijaniu”. Jak już sam tytuł nam podpowiada książka ta powstała na podstawie rozmów z Jego Świętobliwością Dalajlamą, odbywały się one od 1982 do 2008 roku. Tytuł oryginału to: „All You Ever Wanted To Know From His Holiness The Dalai Lama On Happiness, Life, And Living”.


                Nie jest to może cienka książka (około 220 stronic lektury), ale myślę, że warta przeczytania. Dodatkowo ładnie może się prezentować na półce i powinna być dość trwała. Jest w twardej oprawie. Wstążka/zakładka jest pomocnym dodatkiem, do tego przyjemnie wygląda w zestawieniu ze stronicami tejże publikacji, które nie są czysto białe. Sama wstążka jest koloru pomarańczowego.

                Treść książki została podzielona na bloki tematyczne, znaleźć tu możemy odniesie do takich tematów jak: rola guru, cierpienie, karma, świadomość, potęga medytacji i wizualizacji i inne.  Nie są one zbyt długie, zajmują one zazwyczaj zaledwie kilka kartek. Pod koniec pozycji znaleźć możemy informację o Fundacji Powszechnej Odpowiedzialności Jego Świętobliwości Dalajlamy a także o samym Dalajlamie i autorze publikacji. Na samym końcu zaś znajdziemy kartki przeznaczone na notatki, choć osobiście pisanie po nie „ćwiczeniowych” książkach wydaje mi się dziwnym pomysłem, ale faktem jest, że takie kartki tu są.

                W tekście oddzielone zostały części, które są pytaniem od odpowiedzi Dalajlamy. Jedne zostało napisane kursywą, przy drugich zaś znajdziemy literki JŚ.

                „Rozmowy z Dalajlamą” to publikacja zawierająca w sobie wiele mądrości. Z pewnymi rzeczami można się nie zgodzić, sam XIV Dalajlama na to wskazuje i nie każe się zgadzać ze wszystkim. Znaleźć tu można również różne tematy do przemyśleń własnych. Dzięki niej także po prostu możemy poznać stanowisko Jego Świętobliwości na wybrane tematy.

                Dość przyjemna jest to lektura, napisana w nazwijmy to  „ciepły” sposób. Nie narzucany jest tu czytelnikowi niczyj pogląd, nieraz nawet ukazywane są również inne stanowiska na omawiany temat. Można stąd, z tej publikacji, się sporo rzeczy dowiedzieć, nad innymi można pokontemplować. Mnie osobiście przypadła do gustu.


Pozdrawiam,

Airi

3 komentarze:

 1. Zapowiada się niezwykła książka nt. rozmów z Dalajlamą w okresie czasu 26 lat,zapowiada się ciekawy zbiór od ciekawej postaci tego świata. Okładka wskazuje na czytelnika przez wskazanie przez Dalajlamę mówi co w stylu "Ty właśnie Ty oraz Ciebie to też dotyczy -ta ksiązka,te słowa, w tej książce ode mnie dla Ciebie czyli od Dalajlamy" tak mi to mi się kojarzy;) Pozdrawiam :) Seniram

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   cieszę się, że znowu Ciebie tu widzę :)
   Książka fatycznie jest ciekawa, przynamniej mnie się jako taka ukazuje. Fajne przemyślenie.
   Pozdrawiam

   Usuń
  2. Hej, i jeszcze poniżej wizreunku Dalajlamy na okładce są trzy postacie ludzkie ,które według mnie, nawiązują do trzech jedności człowieka: ciało, umysł i dusza;) .
   Pozdrawiam :))
   Seniram

   Usuń