sobota, 27 czerwca 2015

Recenzja. Jego Świętobliwość Dalajlama, Jeffrey Hopkins „Droga do Oświecenia”

Jego Świętobliwość Dalajlama, Jeffrey Hopkins „Droga do Oświecenia”

            Oryginalny tytuł „Drogi do Oświecenia” to „Becoming Enlightened”. Tłumaczeniem zajmowała się Magda Witkowska a projektem okładki Urszula Buczkowska.

            Okładka jest twarda co zapewnia większą wytrzymałość książek. Choć i tak trzeba uważać z czym się ją nosi bo mogą się na okładce „odcisnąć” niezbyt mile widziane wzorki. Papier ma miły dla oka kolor. Stronice nie są śnieżnobiałe, stworzą szczególny nastój. Do tego znajduje się tu też wstążka/zakładka, bardzo przydatny „dodatek”.

            Długo się zastanawiałam co mogę na temat tej pozycji powiedzieć/napisać. I tak rozmyślając doszłam do wniosku, że im prościej tym lepiej. Użyty jest tu prosty język, łatwo więc można zrozumieć przekazywaną treść. Pewną trudność mogą mieć jedynie chociażby osoby pierwszy raz stykające się z „tutejszymi” nazwiskami, nazwami itp.
            Spis treści znajduje się na początku książki, a prezentowaną treść rozpoczyna Przedmowa, której autorem jest Jeffrey Hopkins. Wyróżniono tu następujące „działy”:
- Ku oświeceniu,
- Wstępny poziom praktyki,
- Pośredni poziom praktyki,
- Wyższy poziom praktyki.
Na końcu zaś odnaleźć można Bibliografię.

            Myślę, że po publikację tę mogą sięgnąć osoby, które dopiero zaczynają poznawać czym jest buddyzm lub dopiero chcące zapoznać się z nim. Przekazywane informacje są łatwe do zrozumienia, wiadomości tu zawarte są przystępnie „podane”.

            Jest to ciekawa książka z czytelną czcionką i przystępnie przedstawionymi informacjami. A wszystko to jest „przyprawione” różnymi cytatami. Publikacja ta może dawać do myślenia odbiorcy i skłonić go do różnych refleksji.

Życzę miłej i pouczającej lektury :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz