wtorek, 4 lipca 2017

Recenzja. M. Olszewska, T. Olszewski „Cudowna moc roślinnych koktajli”

Magdalena Olszewska, Tomasz Olszewski „Cudowna moc roślinnych koktajli. Blenduj dla zdrowia i urody”


                Magdalena Olszewska i Tomasz Olszewski prowadzą bloga „Surojadek”, we wspólnej książce prezentują swoje doświadczenia z warzywami i owocami oraz przedstawiają różne przepisy na właśnie takie roślinne „dania”.


                Pierwsza, „główna”, część tytułu nie oddaje w zupełności wszystkiego co zostało przedstawione w publikacji. Druga jego część bardziej oddaje jej charakter, jest bardziej adekwatna, choć również nie w 100% (by zrobić karmelizowane orzechy nie trzeba używać blendera).  Odnaleźć w niej można przepisy nie tylko na koktajle, ale również na wspomniane karmelizowane orzechy czy piernikowe lody z dynią i karmelizowanymi orzechami a także mleko konopne.

                Ogólnie książka jest kolorowa, pełna zdjęć i innych kolorowych elementów. Brak jest dołączonej do publikacji zakładki, za taką może jednak posłużyć „dodatkowa” część okładki czy to przedniej czy to tylnej.

                Najważniejsze są tu jednak przepisy, które zawierają ciekawe połączenia składników. Używane są tu: kurkuma, brokuł, jarmuż czy mango, siemię lniane a także mniszek lekarski. Niektóre składniki bardziej znane i powszechne (np. jabłko), inne mniej (np. siemię lniane), czy takie, o których odbiorca może pierwszy raz „słyszeć” (jak np. korzeń maca).

                Pozycja jest swoistą promocją spożywania warzyw i owoców, także tych zielonych. Taką „reklamę” jestem w stanie znieść ;) :p Taki materiał promocyjny mi nie przeszkadza.

                Znałam koktajl z truskawek, teraz jestem bogatsza o wiele różnych możliwości, do tego zawarte są tu różne wskazówki np. co do tego jaki blender może nam się przydać rozpoczynając swą przygodę z koktajlami a także przedstawiono tu jaką wartość odżywczą mają wybrane składniki. Nie jest to więc ściśle jedynie publikacja z przepisami, choć stanowią one jej większą część. Niektóre z przepisów mogą zaskakiwać i od razu mogą nie przypaść do gustu, inne są „prostsze” i nawet ktoś kto dopiero stawia pierwsze kroki w robieniu koktajli może się o nie postarać i nie musieć specjalnie wyszukiwać jego komponentów.

                Same przepisy zawierają krótki wstęp, sposób przygotowania oraz informację o składnikach.

                „Cudowna moc roślinnych koktajli” to pozycja z ciekawymi przepisami i połączeniami. Przede wszystkim dla tych, którzy chcą „przemycić” rośliny do swego jadłospisu bądź znaleźć na nie nowy sposób.

Pozdrawiam,

Airi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz