Recenzja. Dalajlama XIV, T. Chodron „Podążaj ścieżką Buddy”


Dalajlama XIV, Thubten Chodron „Podążaj ścieżką Buddy. Niech twoją religią stanie się życzliwość!”


Książka dająca do myślenia, skłaniająca do rozważań. Nie tylko dla wyznawców bądź osób chcących przejść na buddyzm tybetański.


Nie narzuca sposobu myślenia, a wręcz przeciwnie zachęca do sprawdzania, negowania, doświadczania by na tej podstawie budować własny światopogląd. Sam buddyzm ukazany jest tutaj jako: religia, nauka o umyśle, filozofia.

Tytuł oryginału: „Approaching the Buddhist Path”, tłumaczenie: Krzysztof Krzyżanowski. Copyright oryginału z 2017 roku, polskiego wydania z 2019 roku. Oprawa twarda, przyjemny kolor kartek, wstążka/zakładka – podobnie jak w innych książkach z tego wydawnictwa odnoszących się do buddyzmu tybetańskiego (wspominam o nich na blogu i tam piszę szerzej o wyglądzie, nie będę się więc tu tego powtarzać 😊 ). Można tu znaleźć też kilka czarno – białych zdjęć oraz tabelki. Sporo przypisów znajduje się w końcowej części książki, niektóre jednak odnaleźć można na dole stronic np. w rozdziale Buddyjskie spojrzenie na życie. Po pewnej dozie tekstu znajdują się Refleksie, podkreślające pewne przekazane wiadomości, pomagając się nad nimi ponownie zastanowić.

Największą „zagwostką” była dla mnie postać współautorki, osoby która złożyła to wszystko i połączyła pewne informacje. Pod wstępem podpis: Tubten Cziedryn, w O autorach wspominana jest postać: Bhikszumi Tubten Cziedryn, na okładce zaś widnieje: Thubten Chodron. Sprawa wymagała zbadania. Podpowiedzią do poszukiwań stały się linki do stron internetowych w biogramie O autorach. Poszłam tym tropem… i zaczęły pojawiać kolejne znaki zapytania… na obydwu podanych stronach były informacje o Thubten Chodron, słowo Cziedryn w ogóle nie zostaje znalezione. Zaś określenie Bhikszumi dotyczy: w pełni wyświęconej buddyjskiej mniszki. Sprawa ta mogłaby być jakoś ujednolicona lub wyjaśniona by nie powodować zamętu. Pierwsze wyświetlenia angielskojęzyczne też dotyczą Thubten Chodron, Cziedryn pojawia się na stronach polskojęzycznych.

Wygląda na to, że publikacja jest częścią większej serii. Głównie książka odnosi się do tradycji Nalanda. Poruszane są tu m.in. takie zagadnienia jak: natura umysłu (konwencjonalna i ostateczna), jaźń, Cztery Szlachetne Prawdy, kleśe, trzy poziomy zaawansowania wyznawców, współzależne powstawanie, trzy stopnie duhkha, jangczup. Odnaleźć można też informacje o: życiu Buddy, wczesnym buddyzmie na Sri Lance, buddyzmie w Tybecie. Niejednokrotnie przedstawione treści, nauki buddyjskie odnosi się do innych religii czy badań naukowców pokazując co je łączy a co różni.

„Podążaj ścieżką Buddy” składa się z 12 głównych rozdziałów. Ich zawartość nakreślona została w części Wstępu zatytułowanej Omówienie tomu I.

Sam Budda inaczej przekazywał swoje nauki różnym odbiorcom, co jest tu podkreślane i co warto mieć na uwadze.

Ciężko się nie zgodzić z powtarzaną tu wielokrotnie informacją, że ludzie nie chcą cierpieć i pragną być szczęśliwi (jakkolwiek  by to rozumieli).

Takich książek nie da się oceniać, to my jesteśmy ich uczniami. Możemy z nich wiele wyciągnąć, a ile zależy od nas samych. Warto włączyć instynkt badacza 😉. Publikacja nie tylko dla osób wyznających buddyzm, także dla osób po prostu poszukujących, chcących się rozwijać, religioznawców (także tych hobbystycznych), a także innych pragnących wprowadzić do swojego życia zmiany (w tym wprowadzić do niego więcej życzliwości i uważności).

Pozycja może pomóc rozruszać „szare komórki”. Nie jest to najłatwiejsza lektura, chyba że ktoś jest przyzwyczajony np. do rozważań filozoficznych. Czasami jednak nawet te nie najłatwiejsze, nazwijmy to, "ciągi myślowe" mogą być ekscytujące. Podchodząc do zgłębiania zawartości książki przyda się otwarty umysł i chęć do przemyśleń. Jeśli chce ktoś coś „lekko przeczytać” i przy tym się nie natrudzić to myślę, że swobodnie może wybrać inną publikację.

Gdybym miała tę książkę opisać jednym słowem, brzmiałoby ono: fascynujące. Pozycja pełna jest tego co lubię: sprawy nienamacalne, teorie i poglądy do rozważenia, przekazane w „ciepły” sposób, bez narzucania czy ukazywania błędów w innych religiach czy światopoglądach.

„Podążaj ścieżką Buddy” to publikacja, do której można wracać i na nowo z niej czerpać. Nie jest łatwa (pod wieloma względami), ale może przynieść wiele tematów do rozważań oraz pretekstów do przyjrzenia się samemu sobie.

Pozdrawiam,
Airi

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dwie drogi

Recenzja. Arthur C. Brooks „Odkrywanie nowej mocy"

Wielcy nie tacy wielcy