Recenzja. Jego Świętobliwość Dalajlama, Thubten Chodron „Podstawy praktyki buddyjskiej”


Jego Świętobliwość Dalajlama, Thubten Chodron „Podstawy praktyki buddyjskiej. Poznaj Dharmę. Praktykuj mądrość i współczucie”


            „Podstawy praktyki buddyjskiej” to część cyklu przygotowanego by lepiej móc ukazać buddyzm osobom nie urodzonym w regionach, gdzie jest on powszechny. Książka dla „ludzi zachodu”.


            Publikacja stworzona została m.in. na podstawie spotkań z Jego Świętobliwością Dalajlamą. Treści zaprezentowane i zebrane przez Thubten Cziedryn, część jej autorstwa. Poprzednią częścią cyklu była książka „Podążaj ścieżką Buddy”. Pisałam już o niej na blogu. Część uwag się pokrywa. Zostawiam więc link do wpisu odnoszącego się do tamtej książki -> http://swiatairi.blogspot.com/2019/01/dalajlama-xiv-t-chodron-podazaj-sciezka.html.

            Wygląd. Ogólnie cieszy wybór twardej oprawy i wstążka zakładka oraz rodzaj papieru wraz z jego kolorem. Niestety zastosowano trochę zbyt małą czcionkę… dla osób z problemami ze wzrokiem może ona mocno utrudniać lekturę. Szkoda też, że chociaż to część cyklu ma inną wielkość niż poprzednia pozycja. Dla osób lubiących mieć porządek na półce z książkami może to być spory problem i mogą czuć się zawiedzeni. Za pozytywną stronę wyglądu publikacji można zaś uznać urozmaicenie treści zdjęciami, tabelami i propozycjami nad czym warto się zastanowić (Refleksja). Wykorzystano tu także kursywę, numerowanie, inne ułożenie tekstu w dłuższych cytatach. Nie jest więc nudno nawet bez czegoś kolorowego 😉.

           Informacje ogólneZa przekład odpowiedzialny był: Krzysztof Krzyżanowski. Tytuł oryginału: „The Fundation of Buddhist Practice (The Library of Wisdom and Compassion)”. Copyright oryginału z 2018 roku, wydania polskiego z 2020 roku. Wydawnictwo Helion. Editio.

            Publikacja ma około 340 stron tekstu. Składa się z 12 numerowanych rozdziałów. Użyto przypisy końcowe, a także odnaleźć tu można Słowniczej czy Skróty.

           TreśćWiększość treści zgodna z tradycją Nalanda, ale nawiązuje się tu także do innych tradycji, co jest zaznaczane. Nie jest to łatwa lektura z wielu względów. Nie jest też to też książka na jedną noc, choć pewnie znaleźliby się tacy co przeczytaliby ją od deski do deski w jeden dzień (czy mniej). Warto się zatrzymać co jakiś czas i zastanowić nad prezentowaną treścią. Jak my ją odbieramy? Pomocne w rozważaniach mogą być stwierdzenia czy pytania oddzielone od tekstu i oznaczone jako „Refleksja” (o których już wspominałam).

            Podejmuje się tu zagadnienia związane z docenieniem ludzkiego wcielenia, wspomina się tu o „Ajuspatti-jathakarapariprcza Sutrze” prezentującej rozmowę Buddy z ojcem na tematy związane ze śmiercią, umieraniem a także odrodzeniem. Ale także odnaleźć tu można wiadomości o: sześciu rdzennych splamieniach, dwudziestu wtórnych splamieniach, jedenastu szlachetnych czynnikach umysłowych, czterech zmiennych czynnikach umysłowych jak również o szczegółowych cechach karmy, jej ciężarze, ośmiu doczesnych troskach i wiele wiele innych. Jest to zasób bardzo cennych informacji dla osób zainteresowanych buddyzmem w ogóle, a szczególnie buddyzmem tybetańskim.

            PodsumowanieReasumując nie jest to łatwa lektura, bo i tematy tu poruszane nie są łatwe. Daje możliwość zastanowienia się nad własnym życiem, własnym postępowaniem oraz temu w co wierzymy. Może to byś dobra lektura dla każdego kto pragnie prowadzić wartościowe życie. Szczególnie może być przydatna dla osób, które chcą poznać buddyzm, w tym buddyzm tybetański.

Pozdrawiam,
Airi


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kilka słów o Mistycznym Tarocie Marzyciela :)

kilka słów o "Gorszycielkach", J. Molenda