Recenzja. Jarosław Gibas „Totem”


Jarosław Gibas „Totem. Jak zbudować poczucie własnej wartości? Instrukcja obsługi”


            Zaczynam się zastanawiać czy nie zostanę fanką autora (Jarosław Gibas)…. a przynajmniej jego twórczości.

            „Totem” to książka może nie całkiem o tym o czym wspomina ten pierwszy człon tytułu, choć ten zaciekawia i przyciąga (wraz z okładką), ale już dalsza część tytułu naprowadza co można znaleźć w środku pozycji (i to też jest ciekawe).


            Zgodnie np. z internetowym słownikiem języka polskiego PWN totem to (u ludów pierwotnych) zwierzę, roślina bądź przedmiot, które otaczane są szczególną czcią religijną, będące godłem danej grupy. Nie całkiem z tym związana jest ta publikacja, choć do pojęcia ‘totem’ znajdują się odwołania w różnych fragmentach książki. Jak tu rozumiane jest to pojęcie wskazano we Wstępie.

            Publikacja składa się z 27 numerowanych rozdziałów oraz Wstępu i Zakończenia. W sumie niecałe 230 stron tekstu, dodatkowo strony na notatki, informacja o innych książkach autora i krótkie nadmienienie czym zajmuje się Jarosław Gibas. Copyright z 2020 r. Wydawnictwo Helion S.A., Sensus.

            Ciekawa publikacja z czytelną czcionką, ramkami, „ilustracjami” (graficzne przedstawienie treści np. za pomocą czegoś co można pokusić się nazwać diagramami).

+ podejście do omawianej tematyki, przykładowe historie obrazujące omawiane zagadnienie, język
- ciężko nieraz po samym opisie „określić siebie”, np. na jakim poziomie jest u nas dana ‘inteligencja’ czy jaki mamy przeważający typ osobowości

            Prezentowana treść jest w sposób zrozumiały, użyto w większości prostego języka, a gdy nawet pojawiają się różne potocznie rzadko używane pojęcia to i tak dane zagadnienia ukazywane są także za pomocą różnych przykładowych historii co ułatwia zrozumienie co autor miał na myśli 😉. Użyto tu również metafor. Odnaleźć tu można odwołania do dorobku nauki jaką jest psychologia. Autor wspomina m.in. diagram inteligencji emocjonalnej Golemana czy teorię inteligencji wielorakiej Howarda Gardnera.

            Ukazane jest tu jakie istnieje połączenie (bądź brak takiego połączenia) pomiędzy poczuciem własnej wartości, jej wyceną, pewnością siebie a wewnętrznymi zasobami oraz zewnętrznymi czynnikami. Wspomina się tu także o asertywności i samoakceptacji. Opisane są tu też różne „inteligencje” (np. adaptacyjna, duchowa, somatyczna). Autor odwołał się także do archetypów postjungowskich czy enneagramu (miło sobie o nim przypomnieć).

            Odwołano się tu do ciekawych zagadnień i dorobku psychologii. To mnie bardzo cieszy. Podobała mi się „Mantra ciszy” autora, ale chyba ta pozycja podoba mi się jeszcze bardziej (ciężko powiedzieć, na pewno przynajmniej są na podobnym poziomie). Choć mało tu ezoterycznych rzeczy (na co mógłby wskazywać pierwszy człon tytułu - „Totem”) to jest tu wiele interesujących zagadnień, przystępnie przedstawionych. Pomaga przyjrzeć się samemu sobie, zastanowić się nad sobą i tym jak siebie postrzegamy oraz jak siebie traktujemy. Nie ze wszystkim trzeba się zgadzać – w końcu np. w przypadku teorii inteligencji wielorakiej Gardnera są osoby, które zgadzają się ze stworzonym przez niego podziałem a są też takie, którym całkowicie im ten podział nie przypadł do gustu.

Jestem szczęśliwa, że pozycja trafiła w moje ręce. Może przydać się osobom z obniżonym poczuciem własnej wartości, a także gdy ono (PWW) bądź pewność siebie danej osoby jest niestabilna. Może być dobrym wyborem dla osób interesujących się psychologią i chcących coś więcej w tym zakresie się dowiedzieć.
Słowa klucze ukazujące z jakimi zagadnieniami można się tu spotkać: inteligencje, typy osobowości, pewność siebie, poczucie własnej wartości, harmonia.

Pozdrawiam,
Airi


Powodzenia w życiowych poszukiwaniach.

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)

Popularne posty z tego bloga

Kilka słów o Mistycznym Tarocie Marzyciela :)