Recenzja. Jego Świętobliwość Dalai Lama, Thubten Chodron „Sansara, nirwana i natura Buddy”

 Jego Świętobliwość Dalai Lama, Thubten Chodron „Sansara, nirwana i natura Buddy”

 

            „Sansara, nirwana i natura Buddy” to część serii stworzonej przez Thubten Chodron głównie na podstawie wykładów Jego Świętobliwości Dalajlamy (wewnątrz pozycji znajdziecie właśnie taką pisownię choć na okładce użyto innej – „Dali Lama”). Trzeci tom przybliżający odbiorcom różne zagadnienia związane z buddyzmem.

 


            Tomy należące do serii:

- „Podążaj ścieżką Buddy”

- „Podstawy praktyki buddyjskiej”

O obydwu wspominałam już na blogu. Zapraszam do zapoznania się z ich recenzjami.

 

We wcześniejszych tomach serii znajduje się dłuższe przedstawienie w jaki sposób książki powstały. W niniejszej pozycji znajduje się jego skrócona wersja. Czytelnik może sobie przypomnieć historię serii bądź dopiero ją w tej krótkiej odsłonie poznać jeśli wcześniej nie zaznajomił się z poprzednimi dwoma publikacjami.

Czy można zabrać się za lekturę tej książki nie znając treści dwóch poprzednich pozycji? Tak. Jak najbardziej. Każda z nich dotyka trochę innych zagadnień. Jeśli kogoś interesuje buddyzm (szczególnie buddyzm tybetański) warto zaznajomić się z poprzednimi tomami, ale nie jest to niezbędne by podejść do lektury tej książki.

W pierwszej pozycji można zapoznać się m.in. z tłem historycznym. W drugiej kryły się informacje dotyczące m.in. niezawodniczej wiedzy czy wartościowego życia i karmy.

 

            Trzeci tom – czyli książka „Sansara, nirwana i natura Buddy” idzie o kolejny krok dalej. Poruszane są tu zagadnienia wskazane w tytule. Opisane są tu w pewien sposób również ludzkie umysły. Lektura tego tomu może pomóc przyjrzeć się obecnemu położeniu czytelnika oraz ukazuje drogę ku oświeceniu. Publikacja rozpoczyna się rozważaniami dotyczącymi jaźni. Czy ona istnieje? Czy ma swój początek? Czy ma swój koniec? Odnaleźć można odwołania do innych religii i wierzeń jak również są one podstawą do różnych pytań i rozważań. Pozycja kończy się zaś rozważaniami dotyczącymi natury buddy. Czy 32 znaki znajdują się w każdej czującej istocie? W jaki sposób natura buddy była przedstawiana?

 

            Po pewnym etapie tekstu, fragmencie opisującym pewne powiązane zagadnienia znajdują się wydzielone w tekście głównym refleksje nawiązujące do omawianych w nim zagadnień. Znajdują się w nich powtórzenia pewnych myśli, pytania czy zadania np. by sobie coś wyobrazić.

 

            W pozycji oprócz Refleksji i tekstu głównego można znaleźć zdjęcia (czarno – białe) oraz tabele.

 

            W książce dotykane są takie zagadnienia jak: jaźń, Cztery Prawdy, splamienia, ostateczna natura 12 ogniw, trzy rodzaje duhkha. I wiele wiele więcej. W końcu książka ma około 350 stron tekstu. Sporo zagadnień zostało więc tu poruszonych. Odnaleźć tu możemy fragmenty różnych tekstów (nazwijmy je „tekstami źródłowymi”) – np. „Rozprawy według liczb”. Na początku publikacji znajduje się rozdział Skróty, w którym ukazano teksty źródłowe i skróty, które w dalszej części książki zostały użyte w czasie odwoływania się do ich treści. Na stronicach publikacji wspomniano też słowa, które przypisuje się Buddzie.

 

            Dane ogólne. Tytuł oryginału: „Sansara, Nirvana, and Buddha Nature” (The Library of Wisdom and Compassion). Copyright z 2018 r. Tłumaczenie: Krzysztof Krzyżanowski. Polskie wydanie z 2022 r. Wydawnictwo Editio. Helion S.A.

            Pozycja rozpoczyna się Opiniami o książce, następnie znajdują się Podziękowania wydawcy oryginału, O autorach (wyjaśniło się skąd różny zapis nazwiska Cziedryn – Chodron), Spis treści, Przedmowa, Skróty, Wstęp. Później znajduje się 14 numerowanych rozdziałów. Publikacja kończy się Przypisami, Słowniczkiem oraz Literaturą dodatkową.

            Czcionka czytelna, przejrzysta. Strony nie są śnieżnobiałe tylko ich odcień przypomina bardziej beżowy kolor (mnie to odpowiada). Oprawa półtwarda, w przeważającej części czerwona. Tekst na okładce w większości biały. Przyciągająca wzrok. Jedyne ‘ale’, jeśli takie można mieć, to…. jest ona całkowicie inna od pozostałych dwóch tomów. Wybór dotyczący wyglądu tej publikacji chyba najbardziej mi się podoba (wiadomo, że wstążka/zakładka by się przydała, ale w przypadku wyglądu samej okładki to właśnie ta najbardziej przypadła mi do gustu). Idealnie pasuje do omawianych zagadnień. Lepiej chyba wybrać nie można było.

            Nie rozumiem tylko jednego. Dlaczego w rozdziale O autorach pod zdjęciem a przed informacją o Thubten Chodron napisano: Peter Aronson. Chyba tej zagadki nie rozwiążę…

 

            Moje odczuciaW momencie kiedy siadałam do lektury nawet nie wiedziałam jak bardzo tego potrzebowałam. Byłam zaciekawiona i pełna chęci zgłębiania zakamarków buddyzmu, ale gdy przeczytałam pewne zdanie na jednej z pierwszych stron publikacji poczułam się tak jakby ktoś mnie tulił i podkreślał jak bardzo wartościowa jestem.

 

„Jesteśmy wartościowymi istotami, które zasługują na szczęście”.

W tamtym momencie bardzo potrzebowałam usłyszeć tego typu słowa… choć o tym nie wiedziałam. Dziękuję więc wszystkim, którzy przysłużyli się do powstania oryginału pozycji oraz polskiego wydania.

 

            „Sansara, nirwana i natura Buddy” to bardzo wartościowa publikacja. Daje do myślenia i pobudza szare komórki. Pomaga zastanowić się nad życiem i naturą różnych zjawisk. Napisana w przystępny sposób… choć pewnie osoby, które nie czytały poprzednich tomów bądź nie zgłębiały jakiś tekstów filozoficznych mogą mieć inne zdanie na ten temat.

           


            Dla kogo? Dla osób zainteresowanych buddyzmem, szczególnie buddyzmem tybetańskim. Ale także dla każdego kto chce poszerzyć swoje horyzonty, pozastanawiać się nad ludzką egzystencją, chcących być lepszymi ludźmi. Dla tych, którzy nie boją się zastanawiać nad czymś co może do tej pory uznawali za pewnik.


Pozdrawiam

Airi

 

Powodzenia w życiowych poszukiwaniach 🐾

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dwie drogi

Recenzja. Arthur C. Brooks „Odkrywanie nowej mocy"

Wielcy nie tacy wielcy