czwartek, 19 stycznia 2017

Recenzja. Katarzyna Zimnoch „Angielski. Gramatyka z ćwiczeniami”

Katarzyna Zimnoch „Angielski. Gramatyka z ćwiczeniami”, Wydawnictwo Edgard            „Angielski. Gramatyka z ćwiczeniami” jest pierwszym wydaniem publikacji i pochodzi z 2016 roku. Książka ta była jednak wcześniej publikowana jako: „Angielski. Gramatyka. Praktyczne repetytorium z ćwiczeniami”.


            Dominuje tu kolor/odcień niebieskiego obok bieli i czerni, panuje tu spójna i przyjazna dla oka kolorystyka. Choć nie to jest najważniejsze jednak stwarza to pewną „atmosferę”, która może chociaż nie przeszkadzać w nauce a trochę może urozmaicać i uwydatniać pewne rzeczy. Dodatkowo publikacja wydaje się solidnie wykonana i nawet po częstym jej użytkowaniu nie powinniśmy się obawiać, że nam się rozlecą kartki i gdzieś się pogubią.

            Pozycja jest swoistym kompendium wiedzy o gramatyce języka angielskiego. Znaleźć tu można wiadomości o czasach (od Present Simple po chociażby Future Perfect) oraz o czasownikach modalnych, mowie zależnej czy trybach warunkowych. Nie obyło się bez pewnych niedociągnięć, nie odgrywają one jednak tak dużego wpływu by mogły „zdyskwalifikować” pozycję czy wpłynąć na jej nieprzydatność.

            Mamy więc tu: czasy gramatyczne, konstrukcję used to i would, wspomniane już przeze mnie czasowniki modalne i mowę zależną oraz tryby warunkowe, stronę bierną, zdania względne jak również informacje o pytaniach, konstrukcjach czasownikowych, rzeczownikach i przedimkach, przymiotnikach i przysłówkach. Oprócz krótkich opisów poszczególnych czasów są tu również porównania np. Past Simple i Present Perfect czy Present Simple i Present Continuous. Znajduje się tu również lista czasowników nieregularnych.

            Zadania są o różnym poziomie trudności, dla bardziej „zaawansowanych” odbiorców mogą niektóre wydać się błahe, ale i takie są potrzebne. To przez takie „niepozorne” ćwiczenia może zagościć u odbiorcy nazwijmy to „nawyk” stosowania różnych konstrukcji w zdaniach/wypowiedziach. W większości są po 4 zadania/ćwiczenia do danego zagadnienia, bywa więcej bywa mniej (np. przy pewnych zagadnieniach wystąpiły 3 ćwiczenia by przy innym temacie było ich 8).

            Niestety nie obyło się bez różnych „wpadek” typu pogrubienie, które powinno wystąpić a nie wystąpiło, albo pojawiło się nie tam gdzie trzeba. Wystąpiła „zjedzona literka”, np. w poleceniu zadania. W samym ćwiczeniu powtórzono niepotrzebnie dwa razy ten sam wyraz, co może wprowadzać w błąd, na szczęście z tyłu publikacji są podane poprawne odpowiedzi i w ten sposób można zweryfikować jak powinno wyglądać rozwiązanie tej „układanki”. Wystąpił też błąd w „tłumaczeniu” użyto dwa razy w zdaniu po polsku wyrazu „dziś” co nie pokrywa się ze zdaniem angielskim. Nie jestem pewna też czy najtrafniejszym i „jedynie słusznym” tłumaczeniem sformułowania „What was that man?” jest „Kim był ten człowiek?”.

            Zastanowiłabym się również jak inaczej zapisać, np. przy czasie Present Simple (występuje ten problem również gdzie indziej) pisownię przy czasownikach zakończonych na spółgłoskę ‘+-y’, zapis ‘y+ies’ może sugerować, że ‘y’ zostaje. Na szczęście obok jest przykład takiego wyrazu i jego odmiany co ukazuje jak w takiej sytuacji postąpić oraz tu już widać, że ‘y’ nie zostaje, ale dla osób początkujących może to być pewna niejasność.

            Książka nadaje się do powtórki materiału lub jako dodatkowe źródło nauki języka. Może nie jest idealna dla samotnej, samodzielnej nauki, ale do powtórki a nawet „powrotu do języka” także po latach jak najbardziej się nadaje. Świetna jest do powtórek, usystematyzowania wiedzy, przypomnienia podstaw i nie tylko.

            Chciałabym móc napisać, że nie ma się do czego „przyczepić”, ale niestety jest, np. zjedzone literki czy pewne niespójności. Na szczęście nie ma tego dużo i na niektóre (typu brak pogrubienia) można przymknąć oko. Nie to jest tu najważniejsze. Zebranie jednak kilku nawet „nieznacznych” błędów w druku może spowodować spadek wiarygodności publikacji. Warto więc myślę, w tym miejscu zaznaczyć, że książka jest dobrym źródłem do powtórki, na której możemy polegać w najważniejszych kwestiach. Może nie trzeba jej ufać na 1000% bo nie jest idealna, ale zła w tym do czego została stworzona też nie jest.

            Reasumując „Angielski. Gramatyka z ćwiczeniami” nadaje się do powtórek, usystematyzowania wiedzy czy jej przypomnienia. Ma małe mankamenty, ale nie są na tyle duże by „dyskwalifikowały” tę pozycję.

Pozdrawiam,
Airi

Wydawnictwo Edgard.
Liczba stron: 248

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz