Recenzja. D. Gmitrzak „Obudź swoją kreatywność” Wydanie II Rozszerzone


Dagmara Gmitrzak „Obudź swoją kreatywność. Jak aktywować twórczy potencjał umysłu” Wydanie II Rozszerzone


            Kreatywność w książce Dagmary Gmitrzak przedstawiona jest jako naturalna cecha każdego człowieka i niekoniecznie musi się od razu wiązać z tworzeniem tekstów (powieści, nowel), rzeźbieniem czy malowaniem. Ukazane jest tu jak można ją pobudzić oraz co może ją blokować.


            To drugie wydanie publikacji „Obudź swoją kreatywność”. Czym różni się od pierwszego? Okładką 😉. Pewne zmiany zauważyć można też już w samym spisie treści (np. inny układ rozdziału 12 – podrozdział z I wydania stał się oddzielnym rozdziałem, rozdział o blokowaniu twórczego potencjału w części II nie III, niektóre podrozdziały mają też trochę inną nazwę, pojawił się też nowy rozdział Inspiruj się kinem). Nowe wydanie też ma dodatkowy Wstęp („Wstęp do wydania rozszerzonego”). We Wstępie zaś, który występuje w obydwu wydaniach można także odnaleźć różne zmiany, trochę inaczej ujęty przekaz, pierwsze wyrazy przy wyliczeniu z małej a nie z wielkiej/dużej litery jak w poprzednim wydaniu. Tym samy odnaleźć można pewne zmiany również w treści, która była już prezentowana w pierwszym wydaniu.
            Dodatkowo kolor czcionki wykorzystywany przy cytatach i czymś co uznać można za swoiste ramki jest bardziej czytelny, jednak by te „ramki” bardziej się wyróżniały przydałoby się coś jeszcze niż szara belka od zewnętrznej części strony… może tak zwany kolor wyróżnienia tekstu czyli jakieś tło?

            Jakie zagadnienia są tu poruszane? Różnorodne ;p. Wspomina się tu: o tym, że myśli są falami energii; o prawie przyciągania; o tym, że to my jesteśmy odpowiedzialni za własne życie (wynik wolnej woli); o świadomości i podświadomości; ego; wyższym ja; krytyku wewnętrznym; czakrach (z różnych perspektyw); stanie flow; wewnętrznym dziecku; medytacji; powołaniu; hunie (system opracowany przez Maxa F. Longa 😉).

            Autorka podkreśla, że każdy tworzy – kreuje. Kreatywność ukazana jest tu jako naturalna umiejętność każdego człowieka, nie każdy jednak w pełni wykorzystuje swój potencjał. Wskazuje, że ważne są nasze przekonania i wspomina jakie one mogą mieć wpływ na nasze życie. Dagmara Gmitrzak twierdzi także, że to my dokonujemy interpretacji tego co nam się przydarza a od tego zależy także nasze dalsze działanie, samopoczucie, myśli… Ukazuje, że perfekcjonizm może blokować twórczy potencjał. Wspomina o taoistycznej zasadzie wu wei (nieingerowanie), przedstawia twórczość jako przygodę (artventure). Autorka uznaje, że twórczość może posiadać moc ożywiania wszystkiego z czym się zetknie.

            Książka przedstawia wybrane cechy tzw. osób twórczych, etapy samego procesu twórczego, a także przykładowe sposoby aktywowania takiego potencjału (czyli potencjału twórczego). Autorka odwołuje się do badań, poglądów, teorii, prac innych osób. Nawiązuje m.in. do piramidy potrzeb Maslowa, rodzajów inteligencji według teorii Gardnera a także ogólnie do założeń psychologii transpersonalnej. Odnosi się także do celów postawionych sobie przez Johna Goddarda. Do tego Dagmara Gmitrzak przedstawia własną historię. Całość (cała pozycja) okraszona jest cytatami a także ćwiczeniami do wykonania.

            Publikacja skłania do przyjrzenia się własnemu życiu, zastanowienia nad swoim zachowaniem, myślami… nie tylko w perspektywie tworzenia (w znaczeniu artystycznym), ale w tym jak kreujemy swoje życie, własną rzeczywistość.

            We Wstępie określono komu może przydać się książka. Do takich osób zaliczono:
- chcących obudzić swoją kreatywność,
- marzących o tworzeniu, ale ich wewnętrzny krytyk nie pozwala im rozwinąć skrzydeł,
- będących twórcami, ale tkwiących w impasie,
- „wypalonych” w obecnej pracy,
- chcących odkryć swoje powołanie oraz wymarzoną dla siebie pracę,
- pragnących poznać swoje dary oraz potencjał,
- będących tak zwanymi „ludźmi renesansu”, czyli którym trudno zdecydować się na jeden zawód,
- potrzebujących inspiracji (chcących zmienić coś we własnym życiu).

+ odniesienie do badań, odkryć innych osób, „autorytetów”; ćwiczenia
- (jeśli już miałabym coś znaleźć) za dużo wspomnianych rzeczy, ale tylko „dotkniętych”– punkt wyjścia do dalszych poszukiwań na tematy, które nas zainteresują…, ale same w sobie ukazują tylko zarys

            Publikacja dla tych, którzy nie mają w swojej biblioteczce pierwszego wydania bądź są jego ogromnymi fanami. Dla osób chcących wyjść z impasu, pobudzić swoją kreatywność. Może zainspirować, zaciekawić, skłonić do poszukiwań. Wspiera w kreowaniu (w szerokim tego słowa znaczeniu). Czego chcieć więcej od książki o kreatywności i twórczym potencjale? 😉

Pozdrawiam,
Airi



P.S na blogu wspominałam o pierwszym wydaniu „Obudź swoją kreatywność”, a także o „Treningu Jaguara” (autorstwa Dagmary Gmitrzak)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dwie drogi

Recenzja. Arthur C. Brooks „Odkrywanie nowej mocy"

Wielcy nie tacy wielcy