Księżyc... spojrzeń kilka

Księżyc


Naturalna satelita Ziemi. Można na niego spojrzeć z wielu perspektyw: jako satelitę Ziemi i jako obiekt w przestrzeni kosmicznej oraz Układzie Słonecznym, jako ciało niebieskie mające wpływ nie tylko na wody na Ziemi, ale także na ludzi, można też na niego spojrzeć jako na symbol.



Obiekt w przestrzeni, a tyle spojrzeń… do tego może budzić niepokój bo z nim wiąże się to co nieznane, iluzje, coś czego nie da się łatwo „ogarnąć rozumem”.

Księżyc, Mistyczny Tarot Marzyciela


Tarot. Księżyc to np. jedna z kart - Arkan Wielki w Tarocie.
Na 2019 rok wyciągnęłam właśnie tę kartę. Powiecie, że nie kładzie się jednej karty bo co może pokazać? Ale skoro sprawdza się ten sposób jako karta dnia czy części dnia… to postanowiłam zobaczyć jak to będzie wyglądać z kartą na rok. Szczerze? Trochę się obawiałam na co może ona wskazywać – w końcu ta 18 karta AW wiązana jest z iluzjami, lękiem, irracjonalnością, złudzeniami, oderwaniem od rzeczywistości a nawet czasami z oszustwami. Nie byłam jednak przerażona bo wiąże się z nią także intuicja, marzenia, wędrówki nocą i noc w ogóle, romantyzm a także łączy się ją z podświadomością.


Jak na razie przede wsztyskim karta ta wydaje się być związana z tym, że bardziej zainteresowałam się cyklami księżyca (nów, pełnia itd..)
Natrafiłam na blog, który okazał się pomocny -> https://moonsetstory.blogspot.com.

Symbol. Z czym jeszcze można wiązać Księżyc?

Potrójny księżyc bywa wiązany w Wicca czy uznawany za „Symbol bogini”. Wygląda on mniej więcej tak:

Z fazami Księżyca wiąże się także opowieść o Ganeśy (wspomniana jest ona w „Rozmowy z hinduskim mistrzem. Źródło Twojej metamorfozy”, autor: Agnieszka Kawula). Gdzie niemądry Księżyc, który do tej pory zawsze był w pełni rozgniewał Ganeśę i miał zniknąć na zawsze. Udało się mu jednak Lorda Ganeśę udobruchać i tak powstały fazy Księżyca (po więcej szczegółów zapraszam do książki 😉)

O Ganeśy można poczytać też tu -> https://universohindu.com/ganesha-mantra-y-significado/, ale po hiszpańsku 😉.

Z kim bywa/bywał „identyfikowany” Księżyc? np. z boginiami: Luna, Selene (stąd też nazwa kamienia – Selenit, zgodnie ze „Słownikiem Wyrazów Obcych PWN. Wydanie Nowe”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1995 wyraz selenit pochodzi właśnie od grackiego ‘selene’ oznaczającego Księżyc).
Zgodnie z „A-Z Małą Encyklopedią PWN. Wydanie drugie poprawione” (Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1996) Selene to miologiczna grecka bogini księżyca. Siostra Heliosa (bóg słońca) oraz Eos (bogini rozpoczynającego się dnia). Wyobrażana była na rydwanie zaprzężonym w konie bądź woły. Jej odpowiedniczką w mitologii rzymskiej była Luna. 😊

Zgodnie z tym samym źródłem Luna to mitologiczna rzymska bogini Księżyca. Utożsamiana z Dianą (bogini lasów i zwierząt, płodności i Księżyca) a także grecką Selene. 😊

O ciemnej stronie Księżyca wspomina się np. w różnych filmach, krążą o niej też różne teorie. O Księżycu wspomina się m.in. w filmach związanych z „Transformersami”.

Z nim („srebrnym globem”) związana jest też manga i anime „Czarodziejka z Księżyca” (niedawno stworzono nowszą wersję anime… ja osobiście mam sentyment do serii z lat 90 😊).

I dodatek muzyczny 😉

Tytuł: Mecano - Hijo de la Luna (Videoclip)
Wstawione na yt przez: MecanoVEVO


Tytuł: Nightcore Moonlight Shadow
Wstawione na yt przez: Mertie1000

Pozdrawiam,
Airi

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)

Popularne posty z tego bloga

Dwie drogi