Recenzja. Jarosław Gibas „Mantra ciszy"”


Jarosław Gibas „Mantra ciszy. 7 reguł duchowej ścieżki”

           
            Szukacie pozycji z elementami religioznawstwa, odnoszącej się do medytacji, ale równocześnie mówiącej o codziennym życiu? „Mantra ciszy” może być dla Was właściwym wyborem.


            Nowa książka, której autorem jest Jarosław Gibas odnosi się nie tylko do medytacji czy duchowych ścieżek. Zawiera wiele więcej. Nie tylko dla osób zainteresowanych duchowością, ale także np. zharmonizowania swojej codzienności.

            „Mantra ciszy” została wydana w 2019 roku. Wydawnictwo Helion, Sensus. Ma około 320 stron tekstu. Jedyne wyróżnienia w tekście to coś co może przypominać nam jedną część ramki po zewnętrznej stronie stronicy. Reguły czyli główne działy publikacji oznaczone są grafiką.

            Ze wszystkich wytworów autora, które miałam przyjemność poznać (etykieta: Jarosław Gibas, na blogu, bądź wpisane w wyszukaj na blogu) ta pozycja najbardziej przypadła mi do gustu. Nie nastawiałam się na nic. Nie chciałam się układać sobie w głowie co może być w środku po tytule by później nie mieć złudnych oczekiwań.

            W niektórych miejscach książka trochę ma podobny ton przekazu do „Talent nie istnieje” (autor: Artur Król), gdzie indziej odnosi się do zagadnień związanych z planowaniem dnia porządkowaniu naszego planu, układania go oraz powtarzalności (która też uczy). W innych zawiera wspomnienie różnych wierzeń, coś co może spodobać się osobom chcących o nich czegoś więcej się dowiedzieć (różne religie, kultury).

            Autor odnosi się m.in. do takich zagadnień jak:
- „wszechobecnym sukces” na portalach społecznościowych,
- problemach ze skupieniem i powtarzaniem czynności (nieustająca potrzeba czegoś nowego),
- medialno – internetowe życie, które ukazuje tylko „wycinek” prawdziwego życia jednostek (wyselekcjonowany obraz),
- wpływ dźwięków wydawanych przez gongi na zdrowie,
- zanurzenie w tańcu.
Odnosi się też oczywiście do spraw związanych z szeroko rozumianą duchowością, medytacją (w tym medytacją z mantrą), ale nawet osoby średnio zainteresowane tym tematem a szukające życiowych wskazówek mogą tu coś dla siebie znaleźć.

            Jarosław Gibas wspomina także inne swoje książki w treści tej publikacji. Odwołuje się do prezentowanych w nich treści, nie powtarza już tam zawartych informacji. Tu wspomina tylko i wskazuje w jakiej publikacji można znaleźć coś więcej na dany temat. Na końcu publikacji zamieszczono adresy stron internetowych związanych z działalnością autora.

+ przyjemny sposób narracji, skłania do myślenia

            Zaprezentowano treść w sposób przejrzysty, zrozumiały. Chciałoby się powiedzieć: „łatwy i przyjemny”. Zadowolona jestem z lektury i tym razem pozwolę sobie nie wypisywać minusów (choć chyba jakiś mały błąd w druku się znalazł i małe zamieszanie z przypisami dolnymi). Czuję jakbym dawno nie czytała pozycji, która dałaby mi tyle do myślenia choć poprzez swój tytuł mogła ograniczyć ilość osób zaglądających do publikacji (choć swoją drogą jest ciekawy).

            Chyba właśnie czegoś takiego potrzebowałam na życiowym zakręcie.

            Reasumując książka napisana w przystępny sposób, nie tylko dla osób chcących medytować czy pogłębić swoją praktykę w tym zakresie. Nie tylko dla osób chcących wprowadzić mantrę do swojego życia czy pogłębić swoją z nią praktykę 😉. Książka odnosząca się do różnych zagadnień związanych z ludzkim życiem.

Pozdrawiam,
Airi


P.S. najbliższy post nie pojawi się w poniedziałek - 21.10. coś jednak powinno się w przyszłym tygodniu pojawić 😀

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kilka słów o Mistycznym Tarocie Marzyciela :)

kilka słów o "Gorszycielkach", J. Molenda