czwartek, 17 października 2013

Recenzja. Gregory Bassham, Eric Bronson, William Irwin „Hobbit i Filozofia. Prawdziwa historia tam i z powrotem”


Tytuł oryginału: „ The Hobbit and Pholosophy”

                „Hobbit i Filozofia” jest pozycją dzięki, której możemy jeszcze raz przenieść się, choćby w pewnym stopniu, do świata gdzie żyją hobbity. Sięga się tu do treści „Hobbita” J. R. R. Tolkiena i na jego podstawie przybliża się różne poglądy filozoficzne przeróżnych myślicieli, różnych tradycji.


                Na samej okładce, jej przedniej części, znaleźć możemy informacje, że książka ta „nie stanowi publikacji oficjalnie związanej z książką lub filmem „Hobbit”(…)”. Sama pozycja zaczyna się zaś dedykacją „dla naszych niziołków(…)” po czym poprzez Spis treści, Podziękowania i Wstęp przechodzimy do właściwej treści pozycji. Mamy tu w sumie cztery części, w tym siedemnaście rozdziałów. Po czym znajduje się informacja O autorach.

                Przypisy w „Hobbicie i Filozofii” znajdują się po każdym rozdziale. Nieraz znaleźć w nich można również podziękowania przykładowo dla pewnych osób.

                Bardzo ładnie i ciekawie wyglądają numerki poszczególnych rozdziałów, które zawierają w sobie element fajki. Interesujący pomysł i pasujący do hobbitów, w tym także do Bilba. Sama okładka również zaciekawia, choć jakby wieje od niej pewną tajemnicą. Jej zielona kolorystyka jednak nie odstrasza lecz przyciąga wzrok potencjalnego czytelnika.

                W samej treści znaleźć możemy odniesienie nie tylko do samego „Hobbita” ale również innych prac Tolkiena, jak chociażby „Władca Pierścieni”. Zaiste jest to książka, jak to zostało ujęte we Wstępie, napisana dla fanów Tolkiena. Bo gdy ktoś nie lubi jego publikacji to bardzo ciężko będzie mu się przekonać do przekazywanych tu treści. Jednak gdy ktoś nie jest „fanem” Tolkiena tylko dlatego, że go jakimś sposobem nie zna, to jeśli przykładowo lubi filmy i książki fantastyczne może spróbować zerknąć do tej pozycji. Szczególnie jeśli chce sobie, bądź jako prezent komuś, przybliżyć różne poglądy różnorodnych myślicieli. Tutaj filozofia przeplata się ze światem, w którym żyje Bilbo Baggins. Dodatkowo znaleźć tu można kilka cytatów takich postaci jak: Konfucjusz, Ajschylos czy Zhuangzi.

                Zastanawiać może słowo, swoisty podtytuł w Podziękowaniu, a mianowicie: „Dźkuję bardzo”. Znam słowo „dziękuję” ale „dźkuję” nie, więc trudno powiedzieć co to sformułowanie oznacza. No, chyba że tak jak przypuszczam to taki mały błąd w druku. W każdym razie wygląda prawie tak jakby miało być to specjalnym zabiegiem. Dużo bardziej dziwnym wydaje się inne stwierdzenie, które znajduje się już w zupełnie innej części książki. Tu już raczej bezapelacyjnie mamy do czynienia z ‘małym błędem w druku’ gdzie zamiast ‘e’ mamy ‘ę’ i zamiast „oddał cześć” mamy „oddał część potędze chwały”. Na szczęście są to pojedyncze ”wpadki” i mogą odciągnąć czytelnika od lektury tylko na chwilę.

                Zadziwić może czytelnika jeszcze inne stwierdzenie. Lecz to już nie wynika z żadnego błędu w druku. A mianowicie: „mimo że akcja dzieje się w czasach, gdy Seneki jeszcze nie było na świecie”. Ciekawe, bo z niego wynika, że hobbici, elfy, krasnoludy i Seneka żyli w jednym świecie.

                Ogólnie jest to interesująca pozycja. Zawierająca ciekawe spojrzenie na „tolkienowski świat” ukazując chociażby pewne zbieżności zauważone przez autorów pomiędzy tym światem i postaciami tam żyjącymi a różnymi teoriami, poglądami filozofów. Może to być więc ciekawy początek podróży ku poznaniu różnych prądów filozoficznych. A przynajmniej przybliża w dość prosty sposób pewien zarys różnych poglądów co może pomóc w przyszłości głębsze zainteresowanie się tą tematyką i jej zgłębianie. Książka jest dość przystępna dla czytelnika, dość przyjemnie się ją czyta, co też jest ważne. Może być więc przeznaczona dla odbiorców w różnym wieku.

                Jeśli komuś więc spodobał się świat przedstawiony w książkach J.R.R. Tolkiena może zainteresować go również „Hobbit i Filozofia”. Aby w trochę inny sposób spojrzeć na historię Bilba Bagginsa i tak niby przez przypadek, obok tego, zapoznać się z różnymi zagadnieniami wywodzącymi się z filozofii.
Airi :]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz