wtorek, 29 października 2013

Recenzja. Krzysztof J. Szmidt, „Trening kreatywności. Podręcznik dla pedagogów, psychologów i trenerów grupowych”


Krzysztof J. Szmidt, „Trening kreatywności. Podręcznik dla pedagogów, psychologów i trenerów grupowych” Wydanie II Poszerzone                „Trening kreatywności” to pozycja, która może się przydać nie tylko tym, którzy ukończyli pedagogikę, psychologię czy są trenerami grupowymi, ale również tym, którzy dopiero studiują by móc w przyszłości pracować z grupami.

                Ze Wstępu możemy dowiedzieć się co zostało dodane w tym drugim wydaniu, przykładowo znaleźć tu można dodatkowe 30 ćwiczeń twórczych. Dość ciekawym wydaje się stwierdzenie, że „kreatywności potrzeba Polakom jak ptakom nieba”.


                Warto jednak zauważyć, że wypisane problemy w Wprowadzeniu, chociażby z miejscem Polski w porównaniu z innymi europejskimi krajami pod względem innowacyjności i liczby patentów niekoniecznie są skutkiem braku kreatywności wśród Polaków. Mają na to wpływ również inne czynniki.

                Proponowany w tej pozycji trening można hasłowo określić jako: „eksploracje – kombinacje – transformacje”. I tak przedstawione hasło również zostało zaprezentowane na stronicach tego „podręcznika”.

                Książka ta zawiera i odrobinę teorii i przedstawione są tu różnorakie ćwiczenia. Do tego jest to wszystko napisane dość przystępnym językiem, nie brak tu jednak specyficznych pojęć. Oprócz treści podstawowej mamy tutaj również różne ramki czy swego rodzaju wykresy.

                Dołączony został na końcu pozycji zarówno spis literatury cytowanej jak i literatury polecanej. Na początku zaś możemy przeczytać między innymi kilka informacji o autorze tego „Treningu kreatywności”.

                Nie udało się w tej pozycji uciec od małych błędów w druku, na przykład we Wprowadzeniu na górze strony mamy napisane Podziękowania a nie Wprowadzenie, tak jak powinno być. Nie są jednak to istotne błędy.

                Jest to dość pouczająca lektura, zawierające wiele pomocnych przykładów ćwiczeń. Choć można nie ze wszystkim się tu zgadzać jak na przykład ze spojrzeniem autora na pojęcie kreatywności. To trudno nie uznać, że może on mieć pewną rację w tym zakresie.


Pozdrawiam
Airi :]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz