czwartek, 2 marca 2017

Recenzja. Eliza Chabros „Niemiecki w 15 minut każdego dnia!”

Eliza Chabros „Niemiecki w 15 minut każdego dnia!”
„Niemiecki w 15 minut każdego dnia!” to dobra książka dla osób chcących dodatkowo przećwiczyć zastosowanie tego języka i nie chcą bądź nie mogą poświęcić na to zbyt dużo czasu w ciągu dnia.


            Jest to pozycja dla kogoś kto już trochę zna język oraz zapoznał się z zasadami jego stosowania. Do samodzielnej nauki niestety może okazać się niewystarczająca. Brak tu chociażby wyjaśnienia zasad gramatycznych, choć istnienie takich wydłużyłoby czas dziennego zajmowania się językiem (więc można zrozumieć, że w pewnym zakresie mogłoby to się mijać z głównym pomysłem publikacji) to ułatwiłoby to zapoznanie się z zasadami w nim panującymi i bardziej byłaby adekwatna na samym początku nauki. Bez takich „regułek” może się okazać zbyt trudnym wyzwaniem. Gdy więc ktoś chce zacząć swą przygodę z językiem bądź powrócić do niego po latach lepiej zacząć od innej publikacji zawierającej regułki a tą wykorzystać jako dodatek.

            „Niemiecki w 15 minut(…)” dobry jest jako dodatkowe źródło nauki, rzecz do powtórki, przećwiczenia pewnych zagadnień. Na każdy dzień przypadają 4 ćwiczenia. Czy zajmą dokładnie 15 minut? Zależy od znajomości języka i tego czy potrzebny będzie odbiorcy słownik. Z tyłu publikacji znajdują się odpowiedzi co jest niezbędne do nauki języka i przekonania się czy dobrze rozwiązało się ćwiczenia. W tylnej części pozycji odnaleźć można również indeks, który może być pomocny w  „nawigacji” i zajęciu się publikacją tak by zacząć od pracy nad tymi zagadnieniami bardziej odbiorcę interesującymi, a niekoniecznie chcącego poruszać się według ukazanego schematu, czyli według dni.

            Zaprezentowane zadania są różne w tym odnaleźć można na przykład krzyżówki. Nie jest więc nudno czy jednostajnie. Książka ma około 100 stron zadań. Wewnątrz publikacji panuje niebieska kolorystyka. Zestawy zadań podzielone są na 50 dni. Czcionka jest przejrzysta i czytelna.

            Reasumując dla początkujących, na naprawdę początku swej przygody z językiem niemieckim, może to być za trudna publikacja nawet jeśli uzbroją się w słownik. Lepiej będzie odpowiadał osobom już trochę dłużej uczącym się języka czy jako dodatek do nauki gramatyki z innych źródeł by móc sobie jeszcze je przećwiczyć czy przypomnieć niedawno poznane jej zagadnienia z niewielkim nakładem czasu na dany dzień.


Pozdrawiam i życzę powodzenia w nauce języka niemieckiego,
AiriWydawnictwo : Edgard
Copyright z 2016 roku

Książka wcześniej publikowana jako: "Niemiecki. Testy gramatyczno - leksykalne dla początkujących"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz