środa, 17 sierpnia 2016

Recenzja. M. Wilczyńska, M. Nowak, J. Kućka, J. Sawicka, K. Sztajerwald „Moc coachingu." Wydanie II Rozszerzone

Maja Wilczyńska, Małgorzata Nowak, Jolanta Kućka, Joanna Sawicka, Katarzyna Sztajerwald „Moc coachingu. Poznaj narzędzia rozwijające umiejętności i kompetencje osobiste.” Wydanie II Rozszerzone


                „Moc coachingu” to dobra pozycja podejmująca temat coachingu i narzędzi w nim używanych. Do plusów można zaliczyć fakt, że jest to polska pozycja przez co może bardziej pasować polskiemu odbiorcy niż na przykład wytwory amerykańskie przystosowane do tamtejszych realiów.


                Mamy tu zarazem Wstęp jak i Wstęp do wydania drugiego. Warto więc wspomnieć, że jest to drugie wydanie rozszerzone. Jak jest tłumaczone w tym drugim wstępie to wydanie posiada dodatkowy rozdział dotyczący jednych z najczęściej zadawanych pytań przez coachów oraz przedstawiono tu nowe narzędzie – „O przekonaniach”. Odnaleźć tu można również chociażby wskazówki jak korzystać z tej książki. Znajdują się tu również różne cytaty, między innymi na początkach rozdziałów. Ciekawostką może być, że odnaleźć tu można cytat nawet z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Użyta czcionka jest czytelna. Są tu też różne tabele i czarno -  białe „ilustracje”. Jest to więc książka różnorodna pod tym względem.

                Wspomniane są tu wyniki badań, wydaje się, że ma to podeprzeć „teorie” autorek i to co chcą przekazać. Szkoda, że brakuje więcej danych co do badań, np. na jakiej próbie badawczej były przeprowadzone czy gdzie.

                Co może okazać się przydatne są tu przedstawione przykładowe rozmowy coachingowe. Jest to jeden z kolejnych plusów pozycji. Choć wiadomo, że każda rozmowa jest inna, ale taki przykład zawsze daje jakiś pogląd na sytuację.

                Przedstawiony jest tu między innymi Model GROW, wspomina się tu o doświadczaniu świata w stanie asocjacji i dysocjacji. Wspomniano również czym w ogóle coaching jest oraz o tym jak „wyglądał” jego początek.

                Jeśli ktoś jeszcze nie wie czym jest coaching i z czym się wiąże może zerknąć do publikacji, pomoże ona takiej osobie przybliżyć sobie ten temat (o którym trudno z różnych źródeł w dzisiejszych czasach nie usłyszeć). Pomocna może być również dla osób, które pragną używać metod i narzędzi coachingowych czy to na sobie czy wobec innych osób. Wspomina się tu, że używa się tej publikacji na różnych kursach czy zajęciach związanych z coachingiem, nie wiem czy to prawda, jednak jeśli by tak było nie byłabym zdziwiona. Dość przejrzyście publikacja jest napisana. Sporo można z niej również czerpać, są tu na przykład takie pomocne w pracy rzeczy jak Formularz Matrycy Zarządzania Czasem czy wzór przykładowej Umowy coachingowej.

                Publikacja w dość jasny sposób przekazuje różne informacje związane z tytułowym coachingiem. Jest więc pomocna chociażby dla osób, które poszukują narzędzi do stosowania w coachingu bądź innej swej pracy przy użyciu tychże narzędzi czy metod (powiększyć zasób stosowanych narzędzi czy metod).

Pozdrawiam,

Airi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz